Medzinárodný deň gramotnosti: Nech je svetlo! Kedy sa oslavuje Medzinárodný deň gramotnosti?

V škole nás učia správne pravopis a čítanie. Postupom času väčšina ľudí chápe, že gramotnosť hrá jednu z prvých úloh pri formovaní človeka ako jednotlivca. Vzdelaní ľudia sa ľahšie pohybujú životom, otvárajú sa pred nimi dvere, môžu realizovať svoj potenciál a rozvíjať svoje sklony, talenty a schopnosti. Gramotnosť nie je len právom, ale aj zodpovednosťou každého. Práve za účelom jeho šírenia medzi svetovou populáciou bol schválený svetový sviatok.

Kedy sa oslavuje?

Medzinárodný deň gramotnosti sa každoročne oslavuje 8. septembra. UNESCO ho založilo v roku 1966. V roku 2019 sa tento dátum oslavuje už po 54. krát.

Kto oslavuje

Medzinárodný deň gramotnosti oslavujú tí, ktorí sa s jeho základmi len začínajú alebo už dlhšie „obhrýzajú“ túto žulu vedy, ako aj tí, ktorí sa delia o vedomosti s deťmi a študentmi. V niektorých mestách, dedinách a mestách v Rusku organizujú súťaže a kvízy v ruskom jazyku, rozdávajú letáky, vyučujú hodiny gramotnosti v knižniciach a rozdávajú knihy.

história sviatku

V tento deň, 8. septembra 1965, bola otvorená Svetová konferencia ministrov školstva o odstránení negramotnosti, ktorá sa konala v hlavnom meste Iránu. Práve na návrh jeho účastníkov bol tento sviatok schválený.

7. decembra 1987 Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov vo svojej rezolúcii č. A/RES/42/104 vyhlásilo rok 1990 Medzinárodný rok gramotnosť." Dňa 18. januára 2002 v podobnom dokumente pod č. A/RES/56/116 schválila „Dekádu gramotnosti OSN“ od 1. januára 2003. O rok neskôr uznesením č. A/RES/57/ 166 bol schválený „Akčný plán OSN na desaťročie“ a schválená gramotnosť“, pre ktorú je UNESCO ustanovené ako koordinačný orgán.

Počas Svetového vzdelávacieho fóra OSN, ktoré sa konalo v Dakare (Senegal) v apríli 2000, boli prijaté záväzky na zlepšenie kvality vzdelávania a úrovne gramotnosti do roku 2015. Jednou z aktivít je aj realizácia aktivít na rozvoj úrovne vzdelania dievčat a žien, ktoré z rôznych dôvodov nenavštevujú (nenavštevujú) školu. Každý rok je tento medzinárodný sviatok venovaný inej téme, no cieľ zostáva rovnaký – zvýšenie miery gramotnosti.

V roku 1989 Kórejská republika zriadila Cenu kráľa Sejonga za prácu v tejto oblasti. Laureáti získajú cenu 20-tisíc amerických dolárov.

Svetové štatistiky ukázali, že väčšie percento negramotných (37 % dospelých) žije v Indii.

Sčítanie obyvateľstva v roku 2010 ukázalo, že v Rusku je hlavným všeobecným a vyššie vzdelanie Má 91 % obyvateľov krajiny, z toho 60 %. odborné vzdelanie. Počet negramotných ľudí sa tak v porovnaní s rokom 2002 znížil takmer 2-krát.

Hodina knižnice pre žiakov 3. a 4. ročníka.

Medzinárodný deň gramotnosti.

Cieľ: priblížiť deťom sviatok Medzinárodný deň gramotnosti.
Úlohy:
- predstaviť deťom sviatok „Deň gramotnosti“;
- podporovať rozvoj ústny prejav deti, schopnosť jasne odpovedať na otázky;
-prispievajú k formovaniu potreby a túžby po poznaní.
-rozvíjať zvedavosť a záujem o procesy a javy v celosvetovom meradle.

Počas vyučovania.

Medzinárodný deň gramotnosti oslavuje UNESCO od roku 1966 8. septembra. Oslavuje sa nielen v Rusku, ale aj v mnohých krajinách sveta.
Spoločnosť vynakladá maximálne úsilie na šírenie gramotnosti vo svete Dnes organizujeme lekciu venovanú tomuto dátumu.
Hádaj hádanku:
Sejú pierkom,
Žnú očami.
Jedia hlavou.
Trávia pamäť.
(certifikát)
Čo pre teba znamená byť gramotný?
(Odpovede detí)

E-mailom alebo bežným listom
Je neslušné robiť chyby!
Aby si každý pamätal tieto pravidlá
Na našej planéte je Deň gramotnosti!
Blahoželám všetkým k tomuto sviatku
Prajem vám všetkým, aby ste písali bez chýb!

Cvičenie .V ruskom jazyku sú slová, ktoré sa píšu rovnako, ale podľa toho, kde kladieme dôraz, majú iný význam. Zdôraznite a povedzte, čo toto slovo znamená.

Na tabuľu teda píšem:hrad-hrad, cesta-cesta, iskra-iskra, čerti-čerti, dedina-dedina, múka-múka, bavlna-bavlna, hodná hodnota, žilka-žilka, priepasť-priepasť, zbabelci-zbabelci, voňavka-parfum atď. d.(ofóny).

A existujú slová, v ktorých má to isté slovo rôzne významy:okuliare, vrkoč, kľúč, motýľ, pero, mašľa atď.( homonymá).

V jazyku dobrých slov
Pomerne veľa.
Ich pokazenie je veľké zlo.
" RoadRoad ".
Rovnaké slová
Z času na čas píšu.
A sotva zmeníte zvuk -
Znie to inak.

zámok existuje a existujezámok .
Jedzte
Iskra a Iskra .
Ak sa hrniec varí -
Prídete na to rýchlo.
Umiestnite čiarky naraz
Je ťažké sa to naučiť.
Ale bez nich význam fráz
Je možné prehrať!
Hovoria: "
Nedá sa vykonať
Maj zľutovanie
„... Rozhodni sa.
S interpunkciou v priateľoch -
Bude to užitočné v živote.

Cvičenie. Pokračujte prísloviami o gramotnosti.

Vyberte si knihu podľa vlastného výberu... (priateľ.)
Naučiť sa čítať a písať je vždy... (užitočné.)
Zlato sa ťaží zo zeme a vedomosti... (z kníh.)

Svet je osvetlený slnkom a svet ... (poznaním.)
Negramotný človek je ako slepý, ale kniha mu otvára oči...(otvára.)
Dobrá kniha- najlepší priateľ.)

Bez čoho nie je možné stať sa gramotným? Čo nám pomôže prekonať negramotnosť? Odpovede detí.

Cvičenie. Hádajte hádanky.

Do poľa vleteli kavky
A sadol si do snehu...
Pôjdem do školy -
Viem ich rozlúštiť.
(Písmená.)

Aký druh vody je dobrý pre gramotných ľudí?
(Atrament.)

Na stránke knihy ABC -
Tridsaťtri hrdinov.
Mudrci-hrdinovia
Každý gramotný človek vie.
(Abeceda.)

Veľký a dôležitý pri stene
Dom je viacposchodový.
Sme na spodnom poschodí
Všetci obyvatelia sú už prečítaní.
(Polička.)

Mudrci sa usadili
V presklených palácoch, v tichu sám
Odhaľujú mi tajomstvá.
(Kniha.)

Ona sama mlčí,
A môže naučiť sto priateľov.
(Kniha.)

Svet čelí veľkému problému. Toto je boj proti negramotnosti. V mnohých krajinách zostáva 860 miliónov dospelých a viac ako 100 miliónov detí negramotných.
Čo je teda gramotnosť?

Gramotnosť — stupeň zručností osoby v písaní a čítaní v ich rodnom jazyku.

Tradične slovo „gramotný“ znamená osobu, ktorá vie čítať a písať alebo len čítať v akomkoľvek jazyku. Ľudia, ktorí vedia iba čítať, sa nazývajú aj „pologramotní“.

Prečo je dôležité byť gramotný? Odpovede detí.
A veľa detí a dospelých navštevuje školu, ale nemožno ich nazvať gramotnými. Keďže v r modernom svete Počítačová gramotnosť sa stala nemenej dôležitou ako písanie a čítanie.
Deň gramotnosti sa stal jedným z najdôležitejších dní na školách a vyššie inštitúcie Rusko. Pre študentov sú organizované kvízy, olympiády a KVN. rôzne predmety, pretože gramotnosť nie je len schopnosť správne písať, počítať a čítať. Ide o celý súbor vedomostí a zručností v rôznych vedných oblastiach, ktoré pomáhajú človeku byť úspešným. . Ľudia budú priťahovaní k takémuto človeku. A teraz máte na výber: vynaložte všetko úsilie, aby ste dosiahli túto výšku alebo ostaňte tým, koho slová budú na smiech.

navrhujem tiukážte svoju úroveň gramotnosti.
1. Súťaž. .

1.Koho podľa ruského príslovia živia nohy?
kôň;
b) bežec;
c) obuvník;
G)vlk .

2. Kto by mal pískať na horu, aby sa stalo niečo nemožné?
a) slávik zbojník;
b) prezident;
V) rakovina ;
d) policajt.

3. Kto je hladký, pretože jedol na boku?
a) ploštice;
b) vlk;
c) medveď;
G) kat .

4. Aké bobule je v porovnaní s veľmi dobrým, slobodným životom?
a) jahody;
b) maliny ;
c) čerešňa;
d) egreše.

4. Aký druh rastliny existuje?
a) Petka-i-Vasily Ivanovič;
b) Tom a Jerry;
c) Sasha-and-Masha;
G)Ivan da Marya .

5. Aké brehy zvyčajne majú mliečne rieky?
a) tvaroh;
b) kyslá smotana;
V) želé ;
d) olej.

6. Ktorý zajačik skákal pod vianočným stromčekom?
a) biela;
b) malé;
V) sivá ;
d) čokoláda.

4. Aké plemeno pastiera neexistuje?
a) škótsky;
b) nemčina;
c) belošský;
G) Antarktída .

2.Zborová rečová hra.

V ruskom jazyku sú slová, v ktorých ak odpočítate jedno písmeno od začiatku alebo konca, zvyšok slova tiež dáva zmysel.

Napríklad slovo -VÍŤAZSTVO.

V akom hoteli ste bývali?

VÍŤAZSTVO“.

čo si čakal?

- OBED.

Čo sa stalo?

- PROBLÉM.

Čo chýba?

- JEDLO.

Kričal si?

- ÁNO.

Čo kričali?

- A!

3. Hra „Zbieraj slovo“

Trail + skúsenosti = pátrač

Hala + ježkovia = vklady

Plyn + smrek = gazela

Fa + soľ = fazuľa

Deg+us=stupeň

Banka + ústa = bankrot

Bója + vôl = byvol

4. Hra „Stratili sa listy.“

Teraz prečítam báseň, v ktorej sa strácajú písmená. Musíte opraviť chybu, meno správne slovo a povedz, ktoré písmeno sa stratilo.

Ako sa to stalo, nie je známe

Stratil sa iba list:

Spadol do niekoho domu

A - on tomu vládne!

Ale ledva som sa tam dostal

List je zlomyseľný,

Stranger Things

Začali sa diať veci.

Poľovník zakričal: - Ach!

Dvere Prenasledujú ma! (zvieratá)

Pred deťmi

Potkan maliari maľujú. (strecha)

Pozrite sa na toto, chlapci:

Rakoviny vyrastal v záhrade. (maky)

Keď som pustil bábiku z mojich rúk,

Masha sa ponáhľa k svojej matke:

Tam sa plazí zelenáCibuľa ( chyba)

S dlhými fúzmi!

Hovorí sa, že jeden rybár

Chytil som topánku v rieke.

Ale potom on

Chytil som sadom. (som)

Sneh sa topí. Tečie potok.

Konáre sú plnélekárov. (veže)

Zbierali sme nevädze

Na našich hlavách -šteniatka. (vence)

Starý dedo Pakhom

Zapnutékoza jazdil na koni. (kôň)

Bugbúdka nedokončil: (buchta)

Neochota. Unavený z toho.

Na zažltnutej tráve

KvapkyLev tvoje lístie. (les)

Mama ssudy išli (dcéry)

Na ceste popri dedine.

Misha nerúbal drevo,

sporákvrchnáky utopil (kúsky)

More sa pred nami mení na modré,

Lietajútričká nad vlnami. (čajky)

A. Šibajev

4.Úloha.

Volám slovo dovnútra jednotného čísla, a musíte to povedať v množnom čísle.

Mačka- mačky

Raft-rafty

Problém-problém

Múka-

Mole- krtkov

Jaskyne

Oblúky-oblúky

Ruka-ruky

jedlo-

Slivkové slivky

Hriva-hriva

Zázrak

Zrátané a podčiarknuté: nie každé slovo má množné číslo.

A našu lekciu by som rád ukončil nasledujúcou básňou:

Nech list opraví chyby,
A neprestávaj ju učiť,
Kto študuje, veľa sa naučí,
A v Rusku sa nám bude žiť ľahšie.
Pracujte s interpunkciou a častejšie
Sadnite si a večer si prečítajte knihu,
Nech je váš život rozmanitejší,
Len vedomosti, nebojte sa - absorbujte ich.

Aplikácia.

Čítanie podľa rolí. Lingvistický vtip "Absurdné veci."

Lingvistický vtip "Absurdné veci."

Ahoj!
- Ahoj!
-O čom to rozprávaš?
- Nosím rôzne veci.
- Nepríjemné? Prečo sú trápne?
- Ty sám si absurdný, ako vidím. Nosím rôzne veci. Iné! pochopené? Tu prinášam kriedu...

- Čo sa ti nepodarilo?
- Nechajte ma na pokoji.
- Ale ty hovoríš: "Nemohol som!" čo sa ti nepodarilo?

- Prinášam kriedu!!! Treba počúvať. Nesiem kriedu. Miška. Bude to potrebovať.
- No, ak to dostane jeho žena, tak prečo o tom hovoríš?
- Ktorá manželka? Je to Miškina žena?! A ty si vtipálek! Povedal som: "Bude musieť." Bude to potrebné, tzn.
- To je ono...
- A pre Mishku mám tiež dobrú správu: našiel som značku, ktorú už dlho hľadal.

- Tamarka?
- Áno.
- A nič, kráska?

- Krásne! Taký zelený.
- Tak ako?
- Zelená farba.
- Počkaj, počkaj... Čo je: jej vlasy sú zelené alebo čo?

- Kto má vlasy?
- Áno, v Tamarke.
- Čo?!
- No, sám si to povedal: "Tamarka sa našla."
- Ta! Mark! Marek, rozumieš? Ten, ktorý Mishka už dlho hľadá. pochopené? Je to také zelené... Je tam nakreslený oblúk.
- Áno, Tamarka je stále nakreslená? Znamená to, že na známke je zobrazená Tamarka, však? To by som povedal!
- Zbav sa svojej Tamarky, ty hlúpa hlava! Je tam nakreslený oblúk! Oblúk!!! Ani toto nedokážeš pochopiť? Zatiaľ nemám čas.
- Zbohom! Dávajte si pozor, aby ste svoje nepohodlné veci nestratili.
- Poď...
- Áno! Stop, stop!
- Čo ešte?
- Pozdravte ho.
- Komu?
- Je známe, komu: Tamarka, Mishka a Mishka manželka.

Použitý materiál:

2. http://xn--i1abbnckbmcl9fb.xn--p1ai/%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%B8/553050/

3. Kalendár, folklór, tematické prázdniny pre ročníky 1-4, Moskva. "VAKO", 2006. Séria "Mozaika detskej rekreácie".

4. Rozvoj detskej pamäte L.V. Populárna príručka pre rodičov a učiteľov: „Akadémia rozvoja“, 1997.

Kvíz "Buďte gramotní - buďte úspešní!"

Učenie nie je len svetlo; podľa ľudového príslovia je to však aj sloboda. Nič neoslobodzuje človeka tak, ako poznanie.
Ivan Turgenev.

Osobná sloboda, vzájomné porozumenie s vonkajším svetom, nezávislosť, rozvoj vlastného potenciálu, riešenie konfliktov. To všetko dáva gramotnosť. Dokonca má svoj vlastný deň v kalendári. Celý svet oslavuje 8. septemberDeň gramotnosti.

Trochu o histórii tohto sviatku.

Na svete je viac ako 700 miliónov negramotných dospelých a viac ako 72 miliónov medzi deťmi.Každý piaty obyvateľ Zeme starší ako 15 rokov nevie čítať a písať. 100 miliónov detí našich súčasníkov nechodí do školy. Koniec koncov, len asi 50 krajín poskytuje všeobecný prístup k základnému vzdelávaniu. Najbežnejšíproblém negramotnostiv krajinách zažívajúcich vojnu, občianske nepokoje a v krajinách tretieho sveta. To sa stalo predpokladom pre vznik Medzinárodného dňa gramotnosti, ktorého cieľom je upozorniť verejnosť na tento problém.

Otvorila a uskutočnila sa svetová konferencia ministrov školstva, ktorej témou bolo „Odstránenie negramotnosti“.8. septembra 1965v hlavnom meste Iránu, najväčšie mesto Teherán. Na návrh tejto konferencie UNESCO nasledujúci rok 1966 vyhlásiloMedzinárodný deň gramotnosti (Medzinárodný deň gramotnosti) - 8. septembra.

Organizácia Spojených národov uznala roky 2003-2013 za „Dekádu gramotnosti“ a UNESCO bolo vymenované za koordinátora všetkých aktivít.

Za hlavné ciele Dekády boli deklarované: výrazné zvýšenie miery gramotnosti, zabezpečenie dostupného a univerzálneho základného vzdelania a podpora rovnosti žien a mužov vo vzdelávaní.

Deň gramotnostizačína nadobúdať vlastné zvyky.

Tradície Dňa gramotnosti.

8. septembra sa na školách v Rusku, na Ukrajine a v Kazachstane konajú olympiády, otvorené hodiny, kvízy a súťaže v ruskom jazyku, ktorých cieľom je vyzdvihnúť usilovných a usilovných žiakov.

Konajú sa prednášky o probléme negramotnosti ľudí. Organizujú sa konferencie a stretnutia učiteľov a sú oceňovaní vynikajúci učitelia.

V tento deň knižnice organizujú lekcie gramotnosti a vyberajú špeciálne knihy určené na zlepšenie kvality gramotnosti.

V Rusku aktivisti rozdávajú letáky, ktoré popisujú základné pravidlá ruského jazyka. Knihovníci organizujú akcie priamo na uliciach, rozdávajú knihy a časopisy ľuďom na autobusových zastávkach a len okoloidúcim. Pred vstupom do knižnice sú zábavné lekcie gramatiky.

A naše gymnázium si vytvorilo tradíciu organizovania série podujatí venovaných Dňu gramotnosti.

Dnes uskutočníme kvíz „Buďte gramotní - buďte úspešní!

Priebeh hry:

    Prezentácia príkazov;

    Blitz pre 5. ročník;

    Blitz pre 6. ročník;

    Blitz pre 7. ročník;

    Blitz pre 8. ročník;

    Blitz pre 9. ročník;

    Blitz pre 10. ročník;

    Blitz pre 11. ročník;

    Súťaž kapitánov;

    Súťaž "Sme jeden tím!"

Hru vyhodnotí naša kompetentná porota! (Predstavenie členov poroty)

A teraz prejdeme k prvej časti našej súťaže – predstaveniu tímov. Pripomínam, že prezentáciu tímov hodnotí aj porota. Tím môže získať maximálne 2 body. Tímy, postavte sa na pódium!

(Zobrazenia tímu)

Tímy zaujali svoje miesta. A poprosím dvoch zástupcov 5. ročníka, aby prišli ku mne, z každého družstva jeden. (Zástupcovia iných paralel sa nazývajú podobným spôsobom)

Úlohy prečíta prezentujúci a zobrazia sa na obrazovke (prezentácia).

Blitz pre 5. ročník.

S navrhovanými paronymami vytvorte frázy, v ktorých by bol zreteľne viditeľný rozdiel vo významoch týchto paroným. Musíte použiť dve frázy. Za každé správne slovné spojenie získate 0,5 bodu. Za túto úlohu môžete získať maximálne 1 bod.

1. povel: obliecť – obliecť

Odpoveď: oblečte dieťa - nasaďte si klobúk.

Tím 2: firma – kampaň

Odpoveď: spoločnosť priateľov – predvolebná kampaň.

Blitz pre 6. ročník.

Vyberte správnu možnosť výslovnosti. Zobrazí sa vám tri slová. Za každú správnu odpoveď získate 0,5 bodu. Za túto úlohu môže byť vaša banka bodov doplnená maximálne o 1,5 bodu.

1 tím:

Voláte alebo voláte

katalóg alebo katalóg

rolety alebo rolety

Odpoveď: hovor, katalóg, žalúzie.

Tím 2:

štvrťrok alebo štvrťrok

krajšie alebo krajšie

dohoda alebo dohoda

Odpoveď: štvrť, krajšia, zmluva.

Blitz pre 7. ročník.

Dostanete prídavné meno. Vašou úlohou je vytvoriť dve frázy s týmto prídavným menom: v jednej fráze má prídavné meno pôsobiť ako privlastňovacie, v druhej – ako kvalitatívne. Za každú správne zostavenú frázu získate 0,5 bodu. Za úlohu môžete získať maximálne 1 bod.

1 tím: vlk

Odpoveď: vlčí chvost – vlčí apetít.

Tím 2: medvedí

Odpoveď: Medvedí brloh je medvedia služba.

Blitz pre 8. ročník.

Odpovedať na otázku. Za správnu odpoveď získate 1 bod.

Tím 1: Ktorá časť reči je slovo „naozaj“?

Odpoveď: častica.

Tím 2: Ktorá časť reči je slovo „kričať“

odpoveď: činné príčastie súčasnosť.

Blitz pre 9. ročník.

Pokračujte v prísloví. Ponúknu sa vám tri príslovia. Za každú správnu odpoveď získate 0,5 bodu. Maximálny počet, ktorý môžete svojmu tímu priniesť, je 1,5 bodu.

1 tím:

Ľudská práca ho živí,

Oči sa boja

Chcete vedieť veľa -

odpoveď:

Práca človeka živí, ale lenivosť ho kazí.

oči sa boja, ale ruky áno.

Ak chcete veľa vedieť, musíte málo spať.

Tím 2:

Neponáhľajte svoj jazyk -

Stratiť sa sám

S kým pôjdeš?

odpoveď:

Neponáhľaj sa jazykom – ponáhľaj sa so svojimi skutkami.

Stratte sa a pomôžte svojmu kamarátovi.

S kýmkoľvek sa stýkaš, tak priberieš.

Blitz pre 10. ročník.

Vymenujte moderné ruské ekvivalenty staroslovanských jazykov. Dostanete tri staroslovienčiny. Za každú správnu odpoveď získate 0,5 bodu. Za úlohu môžete získať maximálne 1,5 bodu.

1 tím:

Chelo

Lanitas

Pravá ruka

Odpoveď: Čelo, líca, pravá ruka.

Tím 2:

Prst

Žalúdok

Zenica

Odpoveď: Prst, život, zrenička (oko).

Blitz pre 11. ročník.

Dešifrujte skratky. Dostanete dve skratky, za každú v hodnote 0,5 bodu. Za úlohu môžete získať maximálne 1 bod.

1 tím: Výskumný ústav, DNA

odpoveď:, Deoxyribonukleová kyselina.

2. družstvo: dopravná polícia, matrika

Odpoveď: Štátna automobilová inšpekcia,Civilná registrácia.

Súťaž kapitánov.

  1. Odpovedz na otázku. Môžete použiť papier a pero. Máte 30 sekúnd na premyslenie. Za správnu odpoveď získate 1 bod.

1 tím:Ktoré slovo má rovnaký koreň ako v sloveROZPRÁVKA,prípona je rovnaká ako v sloveTAXÍK,predpona je rovnaká ako v sloveSPOTREBA?

odpoveď:rozprávač.

2. tím : Koreň tohto slova je v slove SÚČASŤ, predpona - jedným slovom ODHLÁSIŤ SA , prípona a koncovka - v slove T HARD . čo je to za slovo?

Odpoveď: vytrvalý.

    Nahraďte navrhované slovné spojenia známymi frazeologickými jednotkami. Tri frazeologické jednotky po 0,5 bodu vám spolu prinesú 1,5 bodu. Hráči vo vašom tíme vám môžu poradiť.

1 tím:

Zvyčajne veľa rozpráva;

Dokáže všetko;

Je mojím hlavným asistentom;

Odpoveď: jazyk bez kostí, zdvihák všetkého remesla (zlaté ruky), pravá ruka.

Tím 2:

Bratia sú si navzájom veľmi podobní;

Hrozia mu problémy z dvoch strán;

Nemôžete sa na neho spoľahnúť - často mení názor;

Odpoveď: ako dva hrachy v lusku, medzi dvoma ohňami, má sedem piatkov v týždni.

    Vyriešte šarádu. Za správnu odpoveď získate 1 bod.

1 tím:

S písmenom K, vezmi ma na kosenie.

A bez písmena K ťa pichnem do nosa.

Odpoveď: kosa - osa.

Tím 2:

Vezmi moju prvú slabiku zo škrípania vtákov,

Druhá je z jahňacej hlavy.

Otvorte rúru a tam nájdete

Čo ste jedli viac ako raz.

Odpoveď: koláč.

    Súťažná úloha. Tím, ktorý ako prvý odpovie správne, získa body. Maximálne môžete získať 1 bod.

Hádajte, akým slovom sa končí slovné spojenie, ktoré vymyslel novinár a spisovateľ I. FonyakovTARTU SÚ CESTY AKO MESTO ...

Ako sa volá táto jazyková hra?

Odpoveď: Tartu je také drahé ako mesto STRATY. Palindróm.

Súťaž "Sme jeden tím."

    Kartičky obsahujú dve vety. Cvičenie:

Nahraďte všetky slová v prvej vete(okrem oficiálnych) synonymá.

V druhej vete nahradiť všetky slová (okrem oficiálnych) antonymá.

Za každú správne zostavenú vetu získate 0,5 bodu. Celkovo - 1 bod. Na dokončenie úlohy máte 3 minúty.

1 tím:

2. Prichádza letné ráno.

Odpoveď: 1. Lekár predpísal pacientovi injekcie. 2. Zimný večer sa končí.

Tím 2:

1. Strážca sa schoval pod strechu budovy.

2. Mladý muž kráča svižne po širokej ceste.

Odpoveď: 1. Strážca sa schoval pod strechu domu. 2. Starec pomaly blúdi po úzkej cestičke.

    "Tajomný kruh"Každý kruh obsahuje šesť písmen. Vašou úlohou je nájsť čo najviac rôznych podstatných mien, ktoré sa dajú čítať v smere hodinových ručičiek a naopak, ale vždy za sebou.

Za každé slovo získate 0,1 bodu. Ak pomenujete všetky slová, získate 1,3 bodu. Na dokončenie máte 4 minúty.

1 tím:

Odpoveď: Šok, kôl, dedina, sokol, les, les, koleso, oko, somár (spolu 9 slov).

Tím 2:

Odpoveď: Šťava, oko, kosa, osa, sediment, peklo, dok, kód, óda, záhrada, ako, záhrada (spolu 12 slov).

    Vyberte antonymá pre prídavné mená v pároch fráz. Buď opatrný! Každý tím dostane tri dvojice slovných spojení. Za každé správne zvolené antonymum získate 0,3 bodu. Maximálny počet, ktorý môžete získať, je 1,8 bodu. Na dokončenie úlohy máte 4 minúty.

1 tím:

mierne podnebie - mäkký chlieb;

Živé kvety sú živá osoba;

Tekuté telá – tekutý čaj – tekuté vlasy.

Odpoveď: drsné podnebie - zatuchnutý chlieb; umelé kvety - mŕtvy muž; pevné látky– silný čaj – husté vlasy.

Tím 2:

Malé peniaze - malý potok

Stará žena - starý príbeh

Kyslé jablko - kyslá kapusta- kyslá nálada.

Odpoveď: veľké peniaze sú hlboký prúd; mladá žena - nový príbeh; sladké jablko - čerstvá kapusta- radostná nálada.

    Koľko frazeologických jednotiek je v texte? Na kartách je text. Úlohou tímov je nájsť čo najviac frazeologických jednotiek. Za každú správnu frazeologickú jednotku získate 0,1 bodu (maximálne 1,3). Máte 3 minúty.

Od hlavy po päty.

Raz som s ním bolna krátkej nohe. Ale jedného dňa on ( postavil sa na ľavú nohu,alebo čo?) prišiel so mnou bojovať. ja choď domov tak rýchlo, ako môžeš! Sotva som prišiel o nohy!... Ale teraz idem k nemu ani noha. Nohy má toho môjho viac nebude! - Áno. On sa správa veľmi zle. Mali by sme to vziať do svojich rúk. A podajte mu ruku. Vedieť: nedávajte voľnú ruku! A potom - Podávam ruku, aby som bol odrezaný- okamžite prestanepusti!

odpoveď: Od hlavy po päty, na krátkej nohe, postavil sa na ľavú nohu zo všetkých síl, Sotva som niesol nohy, ani nohu, nebudú žiadne nohy, z ruky, vziať do ruky, dať nedávajte ruky, nedávajte voľnú ruku, Podávam ruku, aby ma odrezali, pustite ruky. (13 frazeologických jednotiek)

    Kreatívna úloha.

Napíšte štvorveršie o jazyku, gramotnosti atď.

Tím 1: jamb.

Tím 2: trochaic.

Za úlohu môžete získať maximálne 5 bodov.

Na dokončenie úlohy máte 7 minút.

Kým sa tímy pripravia, poďme hrať.

Hra s publikom.

"Ktorý list sa stratil?"

Nie je známe, ako sa to stalo?
Len list sa stratil
Spadol do niekoho domu
A zvláda to?
Ale akonáhle tam vstúpil list - zlomyseľný,
Stranger Things
Začali sa diať veci.


Poľovník zakričal: „Ach!
D veriťPrenasledujú ma!"


- Ktoré písmeno sa stratilo?


Pred deťmi,

Krys primaliari maľujú.


Pozrite sa na toto, chlapci.
R akivyrastal v záhrade!


Keď som pustil bábiku z mojich rúk,

Masha sa ponáhľa k svojej matke:Zelená sa tam plazíl ukS dlhými fúzmi.

Hovorí sa, že jeden rybárChytil som topánku v rieke,Ale potom on

Chytil som sad ohm.

V Rusku sa sviatok ešte nerozšíril, ale už môžeme hovoriť o niektorých vznikajúcich tradíciách.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Mimoškolská akcia:

Medzinárodný deň gramotnosti -


Vysvetľujúca poznámka.

Aké dobré je vedieť čítať!
Medzinárodný deň gramotnosti sa oslavuje 8. septembra.
V roku 2002 Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo roky 2003-2012. Dekáda gramotnosti.

Tento deň má upriamiť pozornosť verejnosti na problémy ľudskej gramotnosti, pretože stále veľa dospelých zostáva negramotných a mnohé deti tiež nenavštevujú školy pre ich nedostatok, či iné sociálne či finančné dôvody. Navyše aj tí, ktorí vyštudovali školu či iné vzdelávacie inštitúcie nemožno považovať za gramotného, ​​pretože nezodpovedajú úrovni moderného sveta a vzdelaného človeka.
Celosvetovo je boj proti negramotnosti stále veľkou výzvou.
Systém OSN uvádza: gramotnosť je nanajvýš dôležitá. Koniec koncov, toto je najdôležitejší krok v základnom výcviku, ktorý je potrebný nástroj efektívnu účasť na živote spoločnosti a ekonomická aktivita v 21. storočí.

V Rusku sa sviatok ešte nerozšíril, ale už môžeme hovoriť o niektorých vznikajúcich tradíciách.
Venované dodnes školské kvízy a olympiády v ruskom jazyku upútavajú pozornosť školákov na tento problém. Aktivisti rozdávajú letáky s pravidlami ruského jazyka a vedú hodiny gramotnosti v knižniciach.

KVÍZ „ROZLIŠNÉ SYNONYMÁ“

Spojte zadané slovo synonymum (alebo slovo podobného významu)iného gramatického rodu.

„Šťastie“ je mužské.

(Úspech.)

„Fotografia“ je mužská.

(Foto rámček.)

"Okno" je mužského rodu.

(Dielo.)

„Choroba“ je mužského rodu.

(Choroba.)

"Obrázok" je mužský.

(Kresba.)

„Vôňa“ je mužská.

(Čuchať.)

„Koketéria“ je mužská.

(Flirtovanie.)

„Torzo“ je mužského rodu.

(Telo, trup.)

"Tkanina" je mužská.

(Materiál.)

„Úspech“ je ženský.

(Sláva.)

"Dom" je ženský.

(Chalupa.)

"Les" je ženský.

(háj, húština, les, tajga.)

"Stôl" je ženský.

(Stôl.)

"metla" je ženská.

(metla.)

"Auto" je ženské.

(Auto.)

"Zápcha" (cesta)Žena.

(Cork.)

Súťaž - „dialekty“
V.I. Dal, ktorý zostavil „Vysvetľujúci slovník živého veľkého ruského jazyka“, maľoval mapu Ruska v rôznych farbách nie podľa terénu, ale podľa vlastností jazyka. Slová, ktoré budem menovať, sa používajú v určitej oblasti. Ako sa volajú?
Úloha: určiť lexikálny význam dialektizmus. Odpovedá prvý, kto vie, porota alebo sčítací tím počíta body.
Legíny - ponožky
Yunitsa - dospievajúce dievča
Izdevlenok - žolík, vtip
Chlapci - šľapky
Shmygalo - aktívny človek
Týždeň - týždeň
Lakťová opierka - asistent (porov. asistent)

Súťaž – „zastarané slová“
Niet divu, že Dahl poznamenal, že jazyk je živý fenomén. Je to vlastne vyvíjajúci sa organizmus. Prečo to hovoria?
Zadanie: pomenujte moderné názvy častí tela.

Oko - oko
Chelo - čelo
Vya – krk
Lono - brucho
Prst - prst
Percy - hrudník
Očné viečka - očné viečka
Lanita - líca
Ústa - pery
Ramo - rameno
Ruka - dlaň
Shuitsa - ľavá ruka
Pravá ruka - pravá ruka
Bedrá - spodná časť chrbta, stehná
Čeľusť - tvár (model z čela + úst)
ňufák – nos
Metacarpus – dlaň s prstami

Súťaž – „staré – nové“
L.V. Uspensky napísal: „Každé slovo v jazyku môže mať dva, tri a mnoho ďalších významov; ale niektoré významy sú len dočasne a náhodne spojené so slovami, zatiaľ čo iné sú s nimi navždy spojené a dávajú im úplne nový význam; robia z nich nové slová.“ O takýchto starých a nových slovách sa bude ďalej diskutovať.
Úloha: určiť lexikálny význam. Hra prebieha v kruhu, ak neodpovedá prvý tím, odpovedá druhý atď.
Predtým sa týmto slovom označoval majiteľ hostinca, teraz je to robotník, ktorý udržiava poriadok vo dvore a na ulici (domovník)
Predtým - obchodník, obchodník, väčšinou zahraničný; teraz – známy, ktorého prijímate u vás doma (hosť)
Predtým osoba, ktorá dostala izbu a stravu v rodine niekoho iného za poplatok; teraz - ten, kto žije z peňazí iných ľudí (freeloader)
Predtým bol umelcom, ktorý maľoval budovy, steny a stropy v interiéri; teraz - ten, kto napísal nejaké tlačené vydanie(predplatiteľ)
Predtým - nenarodený, patriaci do nižšej triedy; teraz - nečestný, nízky, zákerný (záludný)
Predtým – kožušiny, kožušinový tovar; teraz - veci, ktoré sa rozpadli, odpadky
Predtým - bohaté dámske šaty na ples; teraz - hrubý pracovný odev (župan)
Predtým - stratiť koňa; teraz - byť zmätený prekvapením, prekvapením, strachom (zaskočený)

Konkurencia – „cudzie slová“
Jazyk, ktorý sa vyvíja podľa svojich vlastných zákonov, niekedy odmieta pôvodné slová a nahrádza ich cudzími. A.S. Shishkov svojho času navrhol nahradiť nemecké „galoše“ ruskými „mokrými topánkami“. Toto slovo a mnohé podobné sa však v ruskom jazyku neujali, nahradili ich cudzie slová, no už sme si na ne zvykli a už sa nezamýšľame nad ich pôvodom.
Úloha: Hovorím slovo - Ruské meno niečo, musíte uhádnuť jeho význam podľa zvuku alebo podľa koreňa. Ak tím odpovie správne na prvý pokus, 2 body, na druhý 1 bod.

Mydlovňa - kúpeľný dom
Lyubomud - filozof
Hanba – podívaná
Hovädzie mäso - hospodárske zvieratá
Prešľapané miesto – chodník
Liečba - liek
Silotvorba - mechanika
Veterný ventilátor - ventilátor

Súťaž. .

Koho podľa ruského príslovia kŕmia nohy?

kôň;
b) bežec;
c) obuvník;
d) vlk.

2. Kto by mal pískať na horu, aby sa stalo niečo nemožné?

a) slávik zbojník;
b) prezident;
c) rakovina;
d) policajt.

3. Kto je hladký, pretože jedol na boku?

a) ploštice;
b) vlk;
c) medveď;
d) kat.

4. Aké bobule je v porovnaní s veľmi dobrým, slobodným životom?

a) jahody;
b) maliny ;
c) čerešňa;
d) egreše.

4. Aký druh rastliny existuje?

a) Petka-i-Vasily Ivanovič;
b) Tom a Jerry;
c) Sasha-and-Masha;
d) Ivan da Marya.

5. Aké brehy zvyčajne majú mliečne rieky?

a) tvaroh;
b) kyslá smotana;
c) želé;
d) olej.

6. Ktorý zajačik skákal pod vianočným stromčekom?

a) biela;
b) malé;
c) šedá;
d) čokoláda.

4. Aké plemeno pastiera neexistuje?

a) škótsky;
b) nemčina;
c) belošský;
d) Antarktída.


8. september sa vo svete tradične oslavuje ako Deň gramotnosti. Tento sviatok, ktorý sa k nám prvýkrát dostal v roku 1966 z iniciatívy UNESCO, má upriamiť pozornosť ľudstva na stav gramotnosti v modernom svete. Existuje niekoľko dôvodov, prečo je gramotnosť základom vzdelávania všetkých ľudí. Prioritou zostáva, že len gramotná spoločnosť bude schopná efektívnejšie riešiť naliehavé problémy svojho rozvoja.

V predvečer tohto dňa zamestnanci Ústrednej knižnice pomenovaní po. P.I. Fedorov usporiadal každoročné podujatie „Byť gramotný je dôležité! Študenti Gymnázia č. 1 odpovedali na kvízové ​​otázky, zapojili sa do BiblioBattle „Ruský jazyk verzus“, otestovali si svoje znalosti ruského pravopisu a interpunkcie a pripomenuli si výroky a príslovia o čítaní a gramotnosti.
Deň gramotnosti nás núti premýšľať o tom, čo hovoríme a ako to hovoríme, pretože predtým, ako použijeme to alebo ono slovo alebo frázu v našej reči, musíme presne poznať jej význam a v tomto najlepší pomocníci - výkladové slovníky. Platí to najmä pre mladých ľudí, ktorí „žijú“ textovými správami a sociálnymi sieťami.
Na záver podujatia boli účastníkom rozdané záložky do kníh s pravidlami ruského jazyka.

8. septembra usporiadali knihovníci z Mestskej pobočky č. 1 podujatie „Rodné slovo, rodná reč“ venované Medzinárodný deň gramotnosti. Akcia sa konala na námestí pred kultúrnym centrom Kriolite.

Všetci sa zúčastnili kvízu „Odborníci na ruský jazyk“. Účastníci odpovedali na otázky a overili si svoje znalosti ruského pravopisu a interpunkcie. Primerane svojmu veku odpovedali aj na testy „Správne hovorte a píšte rusky“, „Verbálne šifrovanie“, „Povedzte to inak“ a „Opravte chyby“. Rozdávali sa letáky „Buďte gramotní“.
V rámci podujatia bola zorganizovaná výstava kníh „Môj jazyk je jasný a skvelý“, ktorá prezentovala učebné pomôcky o ruskom jazyku a kultúre reči, slovotvorné slovníky ruského jazyka, výkladové a pravopisné slovníky Ruský jazyk, referenčné knihy o ruskom jazyku a praktická štylistika a bola vykonaná revízia.

Prítomným bola predstavená aj knižná výstava. V ponuke boli knihy rôznych žánrov, vrátane detektívok, historických a ženských románov, detských a vojenská literatúra atď. Tí, ktorí chceli aktívne triediť knihy. Niektorí brali knihy na hromadu, aby potešili svojich príbuzných a priateľov.

K Medzinárodnému dňu gramotnosti zorganizovala knižnica Novosamara výstavu kníh „Smart Books“, na ktorej boli prezentované výkladové, pravopisné a iné slovníky a príručky.
Pre návštevníkov knižnice sa uskutočnila testovacia kampaň „Otestujte si svoju gramotnosť“. Účastníci testu odpovedali na otázky a overili si svoje znalosti pravopisu a interpunkcie. Vzdelávacie bolo aj pre študentov novosamarskej školy lekcia knižnice.

Chalani si urobili výlet do Krajiny slov a dozvedeli sa, prečo je potrebné nielen správne písať, ale aj správne rozprávať. Spoločne sme sa učili jazykolamy, zúčastnili sa rozprávkového kvízu a dokonca sme napísali krátky diktát.

Deti potešilo, ba dokonca potešilo, keď sa dozvedeli, že v tento deň môžu písať diktáty nielen oni, školáci, ale aj ich rodičia a dokonca aj starí rodičia. Cesta sa skončila prehliadkou kníh, ktoré boli prezentované na výstave Smart Books. Tí najgramotnejší dostali ceny.

Dňa 10. septembra sa v Novosimbirskej pobočke č. 23 uskutočnila vzdelávacia knižničná lekcia „Kancelária ruského jazyka“ pre mladých čitateľov na Medzinárodný deň gramotnosti. Pani knihovníčka porozprávala deťom o histórii ruského jazyka. Deti hádali hádanky, dozvedeli sa „Aké tajomstvá uchovávajú slovníky“ a otestovali si svoje znalosti ruského jazyka testami pomocou pravopisných slovníkov.

Zamestnanec pobočky Chebotarevsky č. 31 usporiadal akciu - výzvu "Buďte gramotní!" Zamestnanci Ruskej pošty, oddelenia pre prácu s vidieckym obyvateľstvom a FAP boli požiadaní, aby absolvovali interaktívne testy. Návštevníkom vidieckeho obchodu a predajcom ponúkli test „Otestujte si svoje znalosti“. Do akcie sa v ten deň so záujmom zapojili aj všetci návštevníci dedinskej knižnice. Akcia ukázala, že na vlastnú gramotnosť by ste nikdy nemali zabúdať, vždy ju treba zlepšovať. Treba viac čítať knihy, trénovať pamäť. Spoločnosť si váži gramotných ľudí. A byť gramotný je vždy módny a prestížny. S týmto tvrdením súhlasili všetci účastníci akcie.