Hodina medzinárodného dňa gramotnosti. Knižničný systém okresu Kuvandyk

Julia Fayzulina
Scenár udalosti „Medzinárodný deň gramotnosti“

Cieľ: - predstaviť deťom prázdniny "Poobede gramotnosti» ;

Podporovať rozvoj ústnej reči detí, schopnosť jasne odpovedať na položené otázky;

Prispieť k formovaniu potreby a túžby po poznaní.

Rozvíjať zvedavosť a záujem o procesy a javy globálneho rozsahu.

Vybavenie:

Tokeny

Multimediálne vybavenie

Priebeh udalosti

Veda: Ahojte chalani! Dnes je 8. septembra medzinárodný deň gramotnosti... Aký je podľa vás tento sviatok? A prečo to začali oslavovať?

(odpovede detí)

Veda: oslava tohto dňa je príležitosťou upozorniť na skutočnosť, že viac ako 15 % ľudí na svete zostáva negramotný.

Veda: Nikolaj Michajlovič Karamzin - veľký ruský spisovateľ hovoril -….

Chlapci, viete čo? gramotnosti?

(odpovede detí)

Veda: gramotnosti- Toto je stupeň zručností osoby v písaní a čítaní.

Aký typ človeka si myslíte, že môžete zavolať gramotný?

(odpovede detí)

Veda: tradične « gramotný» človek je ten, kto vie čítať a písať alebo len čítať v akomkoľvek jazyku. V modernom zmysle to znamená schopnosť písať podľa zavedených noriem a pravidiel. gramatika a pravopis... Volajú sa ľudia, ktorí vedia len čítať pologramotný.

Veda: Už ste sa veľa naučili. Teraz budete mať príležitosť ukázať svoje vedomosti a zručnosti v praxi.

Navrhujem, aby ste sa trochu pohrali

Snímka 10., snímka 11.

Hra "Pracujem ako čarodejník"

Chlapi dostávajú úlohy: zmeniť podstatné mená na prídavné mená ženského rodu jednotného čísla. (hádžem loptu)

Stôl - jedáleň

Nábytok - nábytok

Pohovka - pohovka

Strawberry - jahoda

Mlieko – mliečne

Mačka - mačka

Kniha - kniha

Nádvorie - dvor

Farba - farebné

Kvet - kvetinový

Drevo - drevené

Hra "Dokončiť slovo"

Moderátor pomenuje časť slova (kniha.) a hodí loptu. Dieťa musí chytiť loptu a doplniť slovo (. ha).

Ru - kA, bach, sskiy, Ale - to, ha. Šťava. Mám. Vost,

V úlohe vodcu môže striedavo pôsobiť dieťa a dospelý, Le - na, s, nta, vyy, stnitsa,

Hra "Hádaj!"

Učiteľ hodí dieťaťu loptu a pomenuje frazeologické obraty. Žiaci chytia loptu a vysvetlia jej význam. Vyhráva ten, kto nikdy neurobil chybu.

Napríklad: koža a kosti - tenké; deravá pamäť – zábudlivá; plnú plachtu - rýchlo. Umyť kosti - diskutovať; aj keď je krvácanie z nosa nevyhnutnosťou; čo by kameňom dohodil - blízko; ako ryba vo vode - sebavedomo.

Vodiť za nos

Význam. Podvádzať, zavádzať, sľubovať a nedodržiavať.

Nalejte na prvé číslo

Význam. Prísne trestať, niekoho pokarhať

Kakao - porov. R.

Tyl - m.

Topoľ - m. R

Noc - dobre. R

Čipka - porov. R.

Klavír - m. p kôň p klavír - porov. R

káva - r

trill - w. R

orgován - š. R

kakadu - m. r.

snímka 14. Ako sa volajú obyvatelia mesta?

Moskovčania v Moskve

V Leningrade- Leningraders

V Jekaterinburgu - obyvatelia Jekaterinburgu

V Omsku - Omsk

V Tomsku - Tomsk občania

obyvatelia Chabarovska

V Vladimir - majitelia

V Novgorode - Novgorodčania

Veda: spočítajte žetóny udelené víťazom.

Súvisiace publikácie:

"DEŇ ZDRAVIA" V novembri sa v našej MBDOU "Materská škola všeobecného vývinového typu č.21" konal "Deň zdravia". V náš predškolský výchovný ústav bol v ten deň deň.

Scenár sviatku "Medzinárodný deň čaju""15. december - Deň čaju!" Vedenie. Milé deti! Dospelí a dojčatá. Ďakujeme za odloženie podnikania. Ponáhľali sa do našej svetlej sály. Takže to.

Scenár podujatia „Deň čaju“. Scenár podujatia „Čajový deň“ Vyplnil: Učiteľka materskej školy №67 „Snežienka: Ľudmila Aleksandrovna Konogorova, Ulan-Ude.

Scenár udalosti "Deň matiek" Zoznam podujatí pre skupinu 2. ku Dňu matiek „Na celom svete nie je nikto drahší ako matka“ 1. Konverzácia „Ako môžeš potešiť matku“ 2. Hra so slovíčkami.

Scenár udalosti „Deň víťazstva“Účelom sviatku je podporovať vlastenectvo, úctu k hrdinským činom svojho ľudu počas Veľkej vlasteneckej vojny, pocity lásky.

Scenár akcie na Dni otvorených dverí s deťmi mladšieho predškolského veku „Rozprávkový deň“Účel: Uskutočňovať interakciu s rodinami žiakov. Úlohy: vytvárať podmienky pre účasť rodičov na výchovno-vzdelávacom procese skupiny;

GBOU SOSH 542 Učitelia - organizátori: Luzakova N.M., Vasilyuk Z.D.

Scenár k Medzinárodnému dňu gramotnosti

pre deti vo veku základnej školy.

(pre deti so zdravotným postihnutím)

Snímka 1 - úvodná obrazovka.

Vedenie 1 - Ahojte chalani. Dnes, 8. septembra, oslavuje celý svet Deň gramotnosti, preto sa volá Medzinárodný.

Vedenie 2 - Na zemi existuje veľa národov, každý má svoj vlastný jazyk, svoju vlastnú kultúru. Ľudia sa snažia zachovať slová v jazyku, ktoré sú už zastarané, ustupujú novým slovám a dokonca aj tie najmenšie národy, malé kmene, starostlivo zachovávajú svoje rodné slovo.

Vedenie 1 - Napriek tomu štatistiky potvrdzujú, že v súčasnosti je viac ako 15 % svetovej populácie negramotných. To je každý piaty človek alebo 160 miliónov obyvateľov.Aj vo vyspelých krajinách sa stále nájdu ľudia, ktorí úplne neovládajú písanie a čítanie.

Vedenie 2 - Čo sa týka detskej generácie priamo, viac ako sto miliónov detí na planéte školu nenavštevuje – nemajú takú možnosť.

Vedenie 1 - Prečo si myslíš, že musíš ísť do školy?

( Odpovede detí )

Vedenie 2 - Myslíš správne, študujeme v škole, aby sme sa vzdelávali a boli gramotní.

Vedenie 1 - Gramotnosť je nevyhnutnou súčasťou ľudského života. Výsledok v odstránení negramotnosti bude plne dosiahnutý, keď budú všetci ľudia na Zemi vzdelaní.

Vedenie 2 - Už ste sa veľa naučili. Teraz budete mať príležitosť ukázať svoje vedomosti a zručnosti v praxi. Prechádzame k programu súťaže. Prvá súťaž je tzv

"Pridaj list." (V prezentácii, snímka 2).

Ak chcete získať nové slovo, musíte pridať 1 písmeno do stredu na začiatok alebo na koniec slova:

Plyn- oko; prístav - šport; banka - banka.

Snímka 3 - úvodná obrazovka.

Vedenie 1 - Ďalšia súťaž

« Vymeňte prvý písmeno" .

( Hovorí sa slovo, študenti musia nahradiť prvé písmeno, aby vytvorili nové slovo ).

suddcéra - noc - oblička - bod - hrbolčekrieka - sporákKoľajnica - kanva

Tričko - zajačik - oriešok - lajka

Hracie cvičenia:

1 - "Povedz jedným slovom"

Šesťdesiat minút - ... (hodina).
Hustý hustý les - ... (húšť).
Dravá ryba s ostrými zubami - ... (šťuka).
Plavidlosperomavýlevkaprevriacivodaalebovarenie pivačaj - …( rýchlovarná kanvica)2

Vojak na poste, (strážca)

Chuť na sladké (sladký zub)

Veľmi vtipný film. (komédia)

2 - "Povedz to inak"

Hračkaprevianočné stromčeky-…( vianočný stromčekhračka)
hrdinarozprávky- … ( vílahrdina)
Šťavajablko-… ( jablkošťava)
polievkaodmlieko -…( mliečnypolievka)
Džemodjahodový-… ( jahodovýdžem)
Kašaodpohánka-… ( pohánkakaša)
Vodaodriek-… ( riekavoda)
Dobrevhrad -…( zámokdobre)
Múkaodpšenica -… ( pšenicamúky) aT. NS.

Súťaž "Literárna"

"Z akej práce sú tieto frázy?"

„Starý muž býval so svojou starkou
Pri veľmi modrom mori; ... “

A. Pushkin "Príbeh rybára a ryby"

A vo dne v noci je mačka vedcom
Všetko ide dokola v reťaziach;
Ide doprava - skladba sa spustí
Vľavo - hovorí rozprávka. ...

A. Pushkin "Zelený dub pri pobreží"

„Jaj, áno! Starcova dcéra je v zlate, v striebre sa berú, ale ženíchovia starenku neberú!"

Ruská ľudová rozprávka "Morozko".

« Chlapec si ťažko povzdychol. Zrazu začul slabé bzučanie. Bolo to čoraz hlasnejšie a teraz, hoci sa to môže zdať zvláštne, preletel cez okno tučný muž."

Anna Emilia Lingren "Tri príbehy o Malyshovi a Karlsonovi"

"Neviem lietať: Líška mi uhryzla krídlo, keď som bol veľmi malý."

Dmitrij Narkisovič Mamin - sibírsky, "Sivý krk"

Hra „Povedz slovo“.

1. Žriebä každý deň

Vyrástol som a stal som sa ... (kôň)

2. Kto vyfarbí náš album?

No samozrejme... (ceruzka)

3. Okrúhle, drobivé, biele

Prišla k stolu z polí.

Trochu ju osoľte

Je to naozaj chutné ... (zemiaky)

4. Naša Mashenka kráča po ceste,

Vedie kozu za šnúrku

A okoloidúci pozerajú všetkými očami

Dievča má veľmi dlhý ... (cop)

5. V jame spí v dlhej zime

Slnko však začína trochu hriať

Choďte na med a maliny

Odchádza ... (medveď)

6. V podzemí, v skrini

Žije v norkách.

Šedé dieťa

Kto je to? ... (myš)

7. Nepracoval som zbytočne

A navždy si budem pamätať:

Chlieb chutí lepšie nie z masla,

Chlieb chutí lepšie od (práce).

Ďalšia súťaž „Nájdi rým“

( V prezentácii snímky 4 až 7 )

Každá trieda dostane papierik s riekankami – jeden je správny, druhý nie. Musíte nájsť ten správny rým.

4. trieda - My všetci, gramotní ľudia,Žijeme veľmi šťastne? (Ak je to slovo niekde,Poďme si to prečítať bez problémov!)

Vedenie 1 - Chlapci, myslíte si, že je dobré vedieť čítať?

(odpovede detí).

3. ročník -

Čítanie básne V. Berestova „Ako je dobré vedieť čítať“

AkoOKbyť schopnýčítať!
nienevyhnutnéKomumamaotravovať,
nienevyhnutnéKomubabičkaísť:
-
Prečítajte si to, prosím! Prečítajte si to!
nienevyhnutnéprosiťsestra:
-
Dobre, česťeštestrana!
nienevyhnutnézavolať.
nienevyhnutnépočkaj.
AmôcťvziaťActiť!
V. Berestov

Úloha pre 3. ročník.

Nechajte vedy viesť nás na ceste,
Dávajú nám novú silu,
Aby každý rád čítal,
? ………………………………………… .. (Aby svet kvitol ako svieža záhrada!)

2. stupeň

Prajeme vám, aby ste vládli gramotnosti
Po celom svete, aby to začalo žiť
Viac zábavy v tomto svete!
? ................................................... ..... (Aby bola myseľ ešte jasnejšia!)

1 trieda

Musíte byť gramotní
Vedomosti si treba vážiť
Musíme sa učiť navždy
? ................................................... ... (Musíme sa podeliť o skúsenosti!)

Vedenie 1

Výborne, chlapci, odviedli ste správnu prácu s náročnými úlohami. V našej sále nie je ani jeden študent, ktorý by sa podobal hrdinovi karikatúry „V krajine nenaučených lekcií“, ktorú navrhujeme sledovať. (pozeranie karikatúry )

Na záver boli triedy ocenené pochvalnými listami za aktívnu účasť v súťažnom a zábavnom programe venovanom Medzinárodnému dňu gramotnosti.

Štátna vzdelávacia inštitúcia

Chanty – Mansijský autonómny okruh – Ugra

"Kadetská internátna škola pomenovaná po Hrdinovi Sovietskeho zväzu Ivanovi Zacharovičovi Beznoskovovi"

Triedna hodina

„Medzinárodný deň

gramotnosť"

Držiteľ: Kolmakova E.Yu.

s Nyalinskoe

Vyučovacia hodina "8. september - Medzinárodný deň gramotnosti"

Cieľ. Oboznámiť žiakov s históriou sviatku.

Vštepiť túžbu byť gramotný.

Podporujte pocit hrdosti na svoju krajinu.

Triedna hodina .

Vychovávateľ. Každý deň života nám dáva poznanie. Ako ich získame?

( Cez knihy, televíziu, počítač).

Vychovávateľ. Áno, to je správne. Existuje však aj iný spôsob získavania vedomostí – tým je cestovanie. Pozývam vás na nevšednú cestu – virtuálnu.

Počas prvých storočí svojej existencie pohanskí Slovania nepoznali písmo. Je pravda, že existujú dôkazy, že sa to pokúsili vytvoriť a dokonca použili „čiary a rezy“, teda nejaké ikony. Faktom však zostáva: slovanské písmo vzniklo a začalo sa šíriť až po prijatí kresťanstva.

Prečo vzniklo slovanské písanie (rozhovor)
- Čo si myslíte, aká súvislosť existovala medzi vznikom písma u Slovanov a ich prijatím kresťanstva?

Ako sa vyrábali knihy v Rusku do polovice 16. storočia? (Kníhtlač sa u nás objavila v roku 1564; prvým tlačiarom bol Ivan Fedorov.)
- Ako rozumiete výrazu "čítať knihu od tabule k tabuli"?
- Ako vyzerali staré knihy?
- Mohol by si chudobný človek v Rusku dovoliť kúpiť knihu? prečo?
- Aké boli pravidlá zaobchádzania s knihou v starovekom Rusku?

Ktoré z týchto pravidiel sa zachovali dodnes?

Sledovanie filmu "Písanie a knihy v Rusku"

Vychovávateľ ... Osobná sloboda, vzájomné porozumenie s vonkajším svetom, nezávislosť, rozvoj vlastného potenciálu, riešenie konfliktov. To všetko dáva gramotnosť. V kalendári má dokonca svoj vlastný deň.

8. septembra oslavuje celý svetDeň gramotnosti.

Dnes, 8. septembra, celý svet oslavuje Medzinárodný deň gramotnosti.

Gramotnosť - stupeň zručnosti osoby v písaní a čítaní v rodnom jazyku. Tradične pod slov"gramotný" znamená osobu, ktorá vie čítať a písať alebo len čítať v akomkoľvek jazyku. V modernom zmysle to znamená schopnosť písať podľa zavedených noriem gramatiky a pravopisu. Volajú sa aj ľudia, ktorí vedia len čítať"Pologramotný."

Vychovávateľ.

Oslava Medzinárodného dňa gramotnosti je príležitosťou poukázať na skutočnosť, že napriek úlohe gramotnosti pri posilňovaní ľudských práv a jej významu pre rozvoj je na celom svete stále 776 miliónov negramotných dospelých a 75 miliónov detí nechodí do školy.

História sviatku

Študent 1. Na svete je viac ako 700 miliónov dospelých negramotných ľudí a viac ako 72 miliónov detí. Najbežnejšíproblém negramotnostiv krajinách, v ktorých sú vojny, občianske nepokoje, a v krajinách „tretieho sveta“. To sa stalo predpokladom pre vznik Medzinárodného dňa gramotnosti, ktorý má upozorniť verejnosť na tento problém.

Svetová konferencia ministrov školstva, ktorej témou bolo „Odstránenie negramotnosti“, sa začala a konala8. septembra 1965v hlavnom meste Iránu, najväčšom meste Teheránu. Na návrh tejto konferencie UNESCO v budúcom roku 1966 vyhlásiloMedzinárodný deň gramotnosti (Medzinárodný deň gramotnosti)- 8. septembra.

Študent 2. Organizácia Spojených národov určila roky 2003-2013 ako „Dekádu gramotnosti“ a UNESCO bolo určené za koordinátora všetkých aktivít.

Hlavné ciele Dekády boli deklarované: výrazne zvýšiť mieru gramotnosti, zabezpečiť dostupné a univerzálne základné vzdelanie a podporovať rovnosť žien a mužov vo vzdelávaní.

Každoročne v tento deň sa konajú medzinárodné konferencie na rôzne témy ("Gramotnosť je hnacím motorom rozvoja" (2006), "Gratotnosť a zdravie" (2007 atď.).

A Deň gramotnostizačína nadobúdať vlastné zvyky.

3 študent

Tradície dňa gramotnosti

8. septembra sa na školách v Rusku, na Ukrajine, v Kazachstane konajú olympiády, otvorené hodiny, kvízy a súťaže v ruskom jazyku, ktorých účelom je zdôrazniť usilovný a usilovní študenti.

Čítajú sa prednášky o probléme ľudskej negramotnosti. Organizujú sa konferencie a stretnutia učiteľov a sú oceňovaní vynikajúci učitelia.

V tento deň sa v knižniciach organizujú hodiny gramotnosti, vyberajú sa špeciálne knihy na zlepšenie kvality gramotnosti.

V Rusku aktivisti rozdávajú letáky s popisom základných pravidiel ruského jazyka.

Knihovníci organizujú akcie priamo na uliciach, rozdávajú knihy a časopisy ľuďom na autobusových zastávkach a len okoloidúcim. Pred vstupom do knižnice sa konajú zábavné hodiny gramatiky.

Zaujímavé fakty o gramotnosti

1. Celosvetovo len 19 krajín má vyššiu mieru gramotnosti medzi ženami ako mužmi. A zo 143 krajín v 41 krajinách je pravdepodobnosť, že žena bude negramotná, dvakrát vyššia ako u muža.

2. Negramotnosť prekvitá nielen u chudobných, ale, ako upozorňuje UNESCO, aj v bohatších krajinách, ako je Egypt,Brazília, Čína.

3. V 15 krajinách sveta viac ako 50 % detí nemá ani len základné všeobecné vzdelanie.

4. Celoruské sčítanie ľudu ukázalo, že v Rusku v roku 2010 má 91 % Rusov stredoškolské a vysokoškolské vzdelanie.

Nikdy by ste nemali zabúdať na vlastnú gramotnosť, treba ju neustále zlepšovať.

Gramotnosť je akousi „tvárou“ človeka. Gramotných ľudí si spoločnosť vždy váži. Byť gramotný znamená byť prestížny.

Rozhodnutie ustanoviť 8. september za Medzinárodný deň gramotnosti padlo v roku 1966 na 14. zasadnutí Generálnej konferencie UNESCO. S účinnosťou od 1. januára 2003 UNESCO prevzalo úlohu koordinátora pre medzinárodnú implementáciu aktivít Dekády gramotnosti OSN. Tento rok sa končí viacročný program na podporu vzdelávania vo svete, počas ktorého sa vďaka pomoci rôznych krajín, komunít a medzinárodných organizácií stalo gramotných asi 90 miliónov ľudí.

Pokúsme sa nerobiť chyby!
Vážme si seba a ostatných,
Aby sme na pravidlá nezabudli,
Učte sa svedomito a len na „5“!
S chybou napísať - plytvanie časom iného!
Nenechajte sa otráviť výsmechom.
Písať bez chýb je základ!
Milujme svoj jazyk

Civilizovaný svet bojuje za rovnosť a blaho ľudí, čistotu prírody, zachovanie všetkej rozmanitosti živočíšneho a rastlinného sveta Zeme. S cieľom upozorniť verejnosť na ťažkosti sú ustanovené špeciálne svetové sviatky. Iniciuje ich OSN, medzinárodné združenia, organizácie a inštitúcie. Článok vám prezradí, čo je Medzinárodný deň gramotnosti.

Koncept gramotnosti

Slovo „gramotnosť“ má grécke korene a doslova znamená „čítanie a písanie“. Slovník definuje gramotnosť človeka ako schopnosť písať bez chýb, plynule čítať a správne vyjadrovať svoje myšlienky v rozhovore. Všetky tieto zručnosti umožňujú človeku získavať nové vedomosti, zlepšovať sa a prospievať spoločnosti.

Naliehavosť problému

Prečo je potrebný Medzinárodný deň gramotnosti? Štáty bojujúce proti nevedomosti vlastných občanov všade zavádzajú školiace programy. Ľudia sami chápu, aké dôležité je vzdelanie, pretože pomáha nájsť si miesto v živote, a preto samostatne ovládajú vedu.

Napriek tomu je dnes na svete viac ako sedemsto miliónov negramotných a úplne negramotných ľudí. Sú aj takí, ktorí knihu nikdy nevideli. Medzi nimi je viac ako sedemdesiat miliónov detí. Tento problém je naliehavý najmä v krajinách tretieho sveta s nízkou úrovňou ekonomického rozvoja, kde sú vojny a občianske nepokoje.

Ak Európa, Ruská federácia, Spojené štáty americké nemajú tento problém, potom v Afrike, niektorých krajinách Ázie, Latinskej Ameriky je väčšina obyvateľstva úplne negramotná, dokonca tu nie je zabezpečený všeobecný prístup k základnému vzdelaniu, existuje rod. diskriminácia, keď sú dievčatá a ženy vylúčené zo vzdelávania.

Toto všetko slúžilo ako predpoklad pre založenie gramotnosti.

Stručná história dovolenky

8. septembra 1965 sa v Teheráne konala Svetová konferencia, na ktorej sa stretli ministri školstva z celého sveta. Témou konferencie bolo odstránenie negramotnosti vo svete, zvýšenie celkovej úrovne vzdelania. Diskutovalo sa o metódach a opatreniach na dosiahnutie stanovených cieľov. Niektoré z najdôležitejších sú tie, ktoré sú zamerané na deti a mládež. Odporúča sa mať Medzinárodný deň gramotnosti na školách – na základných a stredných školách. Dieťa sa musí naučiť, že je užitočné a prestížne byť gramotné, že veda otvára dvere do svetlej budúcnosti, existuje motivácia osvojiť si nové poznatky.

Deň konania konferencie – 8. september – bol schválený ako Svetový deň boja proti negramotnosti.

Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo obdobie rokov 2003 až 2013 za desaťročie gramotnosti. V tomto období sa každoročne konali svetové konferencie na rôzne témy: „Gratmotnosť a zdravie“, „Čítateľstvo a mier“, „Význam gramotnosti pre ženy“ a iné.

Keď sa oslavuje

Medzinárodný deň gramotnosti si každý pripomína každý rok 8. septembra. Bol schválený UNESCO v roku 1966. Sviatok sa udomácnil a v roku 2015 sa oslavoval päťdesiaty ročník Medzinárodného dňa gramotnosti.

V ruskom kalendári tento deň nie je označený červenou farbou, ale všetci vzdelaní ľudia chápu jeho dôležitosť, preto sa oslavuje vo vzdelávacích inštitúciách všetkých úrovní - predškolských, školských, stredných a vysokých a propaguje sa v úradoch a vedeckých inštitúciách.

S cieľom sprístupniť podujatia všetkým obyvateľom sa v knižnici, umeleckých domoch, kinosálach a na iných verejných miestach koná Medzinárodný deň gramotnosti.

Tradície

Nielen v Rusku, ale aj v Kazachstane a na Ukrajine sa už tradične stali také podujatia k Medzinárodnému dňu gramotnosti ako olympiády, rôzne súťaže a kvízy, otvorené hodiny, ktorých hlavným cieľom je vyzdvihnúť najgramotnejších a najusilovnejších žiakov a žiakov. študentov. Lektori prednášajú prezentácie a správy, v ktorých zdôrazňujú problémy negramotnosti, dôsledky tohto javu a spôsoby, ako ho prekonať. Medzi obyvateľstvom sú distribuované letáky s výzvami na nezávislý vývoj. Oceňovanie vynikajúcich pedagógov sa koná všade.

Ako sa sami stať gramotnými

Existujú také dobré príslovia: "Vždy je užitočné dobre študovať", "Tí, ktorí sú skvelí vo vede, sa nestratia", "Nepíšu perom, ale mysľou." Odrážajú všeobecné názory o tom, aké dôležité je získavať nové poznatky.

Na dosiahnutie dobrých výsledkov na tejto ceste je dôležité:

  • Prečítajte si veľa dobrej literatúry. Nie nevyhnutne vedecké, nech je to dobrodružné, fantasy alebo detektívne, dôležité je, aby ich kvalita bola vysoká. Preto je najlepšie čítať klasiku žánru.
  • Nazerajte do slovníka častejšie, aby ste zistili význam nových slov.
  • Pokúste sa očistiť svoju reč od slangu a ešte viac od vulgarizmov.
  • Nenechajte sa uraziť, ak niekto opraví chyby vo vašom prejave alebo písaní.
  • Vyriešte krížovky a hlavolamy. To nezlepší gramotnosť, ale v konečnom dôsledku prispeje k rozvoju inteligencie a pamäti.
© Depositphotos

Medzinárodný deň gramotnosti je jedným z dní, ktoré sa na celom svete oslavujú pod záštitou Organizácie Spojených národov. Hlavným cieľom tohto podujatia je oživiť úsilie medzinárodného spoločenstva o podporu gramotnosti, jednej z hlavných oblastí práce UNESCO, ako nástroja na posilnenie postavenia všetkých ľudí.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Aké najčastejšie chyby robíte v hovorovej reči? © Depositphotos

Pred viac ako polstoročím, od roku 1966, začalo UNESCO oficiálne oslavovať Medzinárodný deň gramotnosti 8. septembra. Termín nebol vybraný náhodou. O rok skôr Teherán hostil Svetovú konferenciu ministrov školstva o odstránení negramotnosti, ktorá odporučila zintenzívniť úsilie spoločnosti o šírenie gramotnosti medzi svetovou populáciou.

V roku 2002 oznámilo Valné zhromaždenie OSN Dekádu gramotnosti OSN, ktorá prebiehala v rokoch 2003 až 2012. pod heslom „Gratotnosť pre všetkých“. UNESCO pôsobilo ako ústredný bod na stimuláciu a oživenie aktivít Dekády na medzinárodnej úrovni.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Medzinárodný deň gramotnosti – zmysel gramotnosti

Medzinárodný deň gramotnosti 2018 © Depositphotos

Čo robí gramotnosti? Nie je to len zručnosť a písanie na tej najprimitívnejšej úrovni. Podľa UNESCO sa gramotnosť pre človeka rovná slobode.

Jedným z významov slova „gramotnosť“ je vlastnenie celého radu spoločensky potrebných vedomostí a zručností, ktoré ľuďom umožňujú vedome sa zúčastňovať na spoločenských procesoch, ako aj slobodne komunikovať v rôznych jazykoch a v rôznych kultúrach v krajine. modernom svete.

Dalo by sa predpokladať, že v našom 21. storočí, v dobe rozvoja najnovších informačných technológií, je problém negramotnosti úplne irelevantný. Ale podľa UNESCO dnes viac ako 260 miliónov detí nechodí do školy a takmer každý deviaty dospelý na svete je negramotný!

Problém je aj v tom, že mnohé deti a dospievajúci vo svete, napriek tomu, že dostávajú vzdelanie, nezodpovedajú náležitej úrovni, na ktorej ich možno v dnešnom zložitom a neustále sa rozvíjajúcom svete považovať za gramotných.

PREČÍTAJTE SI TIEŽ:

Podujatia Medzinárodného dňa gramotnosti

Programy UNESCO v oblasti gramotnosti poskytujú ľuďom informácie o ochrane životného prostredia, hygiene, nebezpečenstvách drog a učia, ako používať a aplikovať informačné technológie. Na tento účel boli vyvinuté mnohé programy: „Humanitárne vzdelávanie“, „Vzdelávanie a ľudské práva“, „Vzdelávanie a informačné technológie“, „Vzdelávanie, veda a technika“ atď.

Medzinárodný deň gramotnosti je každoročne venovaný rôznym témam: „Čítateľstvo a zdravie“, „Čítateľská gramotnosť rozširuje osobné možnosti“, „Význam gramotnosti pre ženy“, „Čítanie a mier“, „Čítanie minulosti, písanie budúcnosti“, atď. Napríklad Medzinárodný deň gramotnosti 2018 sa nesie pod mottom „Rozvoj gramotnosti a zručností“.

Aj na Medzinárodný deň gramotnosti UNESCO udeľuje jednotlivcom peňažné ceny vo výške 15 000 USD za najúčinnejšie iniciatívy v boji proti negramotnosti. V prvom rade ide o projekty v severnej Afrike, juhovýchodnej Ázii, Latinskej Amerike, Spojených arabských emirátoch a Číne. Typicky najväčší počet negramotných ľudí tvoria chudobní, ženy a mladiství.