Хичээлээс гадуур унших хичээлийн хураангуй “Бидний зүрх сэтгэл дэх дайн. Хичээлээс гадуур унших хичээлийн хураангуй

Хичээлийн хураангуй дээр хичээлээс гадуур унших. 3-р анги

Сэдэв: бидний зүрх сэтгэл дэх дайн (Аугаа эх орны дайны тухай түүхүүд)

Зорилго: Тексттэй ажиллахдаа хүүхдүүдэд унших чадварыг хөгжүүлэх, "бодол санаатай унших" үйл ажиллагааг идэвхжүүлэх; сэдвээр шинэ мэдлэгийг бие даан хайж, туршиж сурах;

хөгжүүлэх аман яриаоюутнууд, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, харьцуулах, гол зүйл, шалтгааныг тодруулах чадвар; баяжуулах үгсийн санХүүхдүүд ээ, хараарай илэрхийлэх хэрэгсэлхэл; хүүхдийн ертөнцөд сонирхлыг хөгжүүлэх уран зохиол, сургуулийн сурагчдын дунд эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.

Аугаа эх орны дайнд Оросын ард түмний ялалтаар бахархаж, эх орноо хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн явц:

1. Зохион байгуулалтын мөч.

Нээлтийн үг:

Ингэснээр нар инээмсэглэнэ.

Дайн үүрд алга болох болтугай

Ингэснээр бүх дэлхийн хүүхдүүд

Бид гэртээ тайван унтаж чадна,

Бид бүжиглэж, дуулж чадна

Ингэснээр нар инээмсэглэнэ

Гэрэлт цонхнууд туссан

Мөн газрын дээгүүр гэрэлтэж байв

Бүх хүмүүст

Мөн чи бид хоёр!

(М. Пляцковский)

2. Хичээлийн сэдвийг зарлах.

Номын үзэсгэлэнтэй ажиллах. (Номын үзүүлэн нь оюутнуудад хичээлийн сэдвийг тодорхойлоход тусалдаг)

3. Шалгах гэрийн даалгавар.

Хүүхдүүд дайны тухай бэлтгэсэн түүхийг дахин ярьж өгдөг.

3.Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах.

Багш: - Залуус аа, та дайны талаар юу гэж бодож байна вэ?

Сурагчид: "Дайн бол аймшигтай!" "Бид дайныг хүсэхгүй байна!"

Дэлхийн 2-р дайны тухай товч мэдээлэл.

1941 оны 6-р сарын 22-нд Германы цэргүүд үл довтлох гэрээг зөрчин ЗХУ-ын нутаг дэвсгэрт довтлов. Ийнхүү Аугаа эх орны дайн эхлэв. Энэ цохилтыг хамгийн түрүүнд хилчид үүрсэн. 1941 оны 6-р сарын 22-ноос 6-р сарын 29 хүртэл хилийн тулалдаан үргэлжилсэн. 6-р сарын 22-ны өглөөний 3:15 цагт Брест цайзыг их буу, агаарын бөмбөгдөлт эхлэв. Өглөөний 9 цаг гэхэд цайзыг бүсэлж, цайзын бүслэлт 29 хоног үргэлжилсэн. Германы нисэх хүчин, их бууны томоохон хүчийг хавчуулжээ. Брест цайзыг хамгаалах нь эр зориг, тэсвэр тэвчээрийн жишээ юм! Сталинградын ялалт бол энэ дайны түүхэн дэх эргэлтийн үе юм. Сталинградын тулалдаан 1942 оны 7-р сарын 17-ноос 1943 оны 2-р сарын 2 хүртэл үргэлжилсэн. Улаан армийн ялалт Сталинградын тулаанихээхэн ач холбогдолтой байсан. Зөвлөлтийн цэргүүдсанаачилгыг дайснуудаас булаан авч, дайн дуустал барьж байв. 1945 оны 4-р сарын 16-аас 5-р сарын 8-ны хооронд Зөвлөлтийн цэргүүд Берлинийг гүйцэтгэсэн довтолгооны ажиллагаа, Берлин дэх Германы цэргүүдийг устгах ажиллагаа 4-р сарын 29 хүртэл үргэлжилсэн бөгөөд 4-р сарын 30-нд Ялалтын тугийг Рейхстагийн дээгүүр мандуулжээ. 1945 оны 5-р сарын 8-нд Германы дээд командлал бууж өгөх тухай актад гарын үсэг зурав. 1945 оны тавдугаар сарын 9-нд Сталин Зөвлөлтийн ард түмэн фашизмыг ялсныг зарлав. Энэ өдөр буюу 5-р сарын 9-ний өдөр үл таних цэргийн булшинд цэцэг өргөдөг заншилтай. Ялалтын баярыг тохиолдуулан энэ олон жилийн турш жил бүр үзэсгэлэнтэй салют бууддаг бөмбөлөгүүд тэнгэрт хөөрч байв!

Багш: "Дайн олон мянган хүүхдийн хувь заяаг сүйрүүлж, гэрэл гэгээтэй, баяр баясгалантай хүүхэд насыг авч одов. Дайны хүүхдүүд чадах чинээгээрээ Ялалтыг бага ч гэсэн, сул дорой ч гэсэн хамгийн сайн талдаа ойртуулсан. Тэд нэг аяга дүүрэн уй гашууг уусан нь хэтэрхий том байж магадгүй юм бяцхан хүн, учир нь тэдний хувьд дайны эхэн үе амьдралын эхлэлтэй давхцсан... Хэчнээн нь харийн нутагт хөөгдөж... Хэчнээн нь төрөөгүй үрийн гарт амиа алдсан бол. Аугаа их эх орны дайны үеэр хэдэн зуун мянган охид, хөвгүүд цэргийн бүртгэл, комиссарт очиж, нэг, хоёр жил ахиж, эх орноо хамгаалахаар явсан. Дайны хүүхдүүд ихэвчлэн фронт дахь цэргүүдээс дутахааргүй зовж шаналж байв. Дайн, зовлон зүдгүүр, өлсгөлөн, үхэлд автсан бага нас нь хүүхдүүдийг эрт насанд хүрсэн болгож, тэдэнд хүүхэд шиг эр зориг, эр зориг, өөрийгөө золиослох, эх орныхоо нэрийн өмнөөс, Ялалтын нэрийн өмнөөс эр зоригийг бий болгосон. Хүүхдүүд насанд хүрэгчдийн хамт идэвхтэй арми болон партизан отрядын аль алинд нь тулалдаж байв. Ийм залуус ЗХУ-ын эх сурвалжийн мэдээлснээр Их үед Эх орны дайнхэдэн арван мянга байсан."

Танилцаж байна Сталинградыг хамгаалагчдын тухай түүх

Владимир Богомолов. "Залгих" нислэг

Сталинградыг хамгаалагчдын түүх

Владимир Богомолов. "Залгих" нислэг

Дайсны бөмбөгдөгч онгоцууд Ижил мөрний дээгүүр өдөр шөнөгүй эргэлдэж байв.

Тэд чирэгч завь, өөрөө явагч буу төдийгүй бас хөөж байв загас агнуурын завь, жижиг салны ард - заримдаа шархадсан хүмүүсийг тэдэн рүү зөөдөг байв.

Гэхдээ хотын голынхан, Волга флотилийн цэргийн далайчид бүх зүйлийг үл харгалзан ачааг хүргэв.

Нэгэн цагт ийм хэрэг гарч байсан...

Тэд түрүүч Смирновыг командын байранд дуудаж, түүнд даалгавар өгөв: нөгөө тал руу очиж, армийн логистикийн даргад цэргүүд төв гарам дээр дахиад нэг шөнө зогсох болно, өглөө нь няцаах зүйл байхгүй болно гэж хэлээрэй. дайсны дайралт. Яаралтай сум нийлүүлэх хэрэгтэй байна.

Түрүүч яаж ийгээд арын толгойд хүрч, армийн командлагч генерал Чуйковын тушаалыг дамжуулав.

Цэргүүд хурдхан шиг том хөлөг онгоцыг ачиж, урт завийг хүлээж эхлэв.

Тэд хүлээж, "Хүчтэй чирэгч ирж, баржыг аваад Волга руу хурдан шиднэ" гэж боддог.

Цэргүүд харагдав - хуучин усан завь унасан бөгөөд түүнийг ямар нэгэн байдлаар зохисгүй "залгих" гэж нэрлэдэг. Түүний гаргаж буй чимээ нь чихээ таглаж чадахуйц хүчтэй бөгөөд хурд нь яст мэлхийнхтэй адил юм. "За, тэд та үүнийг голын голд ч хүрч чадахгүй гэж бодож байна."

Гэвч баржийн командлагч байлдагчдыг тайвшруулахыг оролдов:

Усан онгоц хэр удаан байгааг бүү хар. Манайх шиг нэгээс олон барж тээвэрлэсэн. “Залгих” тулаанч багтай.

"Залгих" хөлөг онгоц руу ойртож байна. Цэргүүд харж байгаа ч багийн ахлагч, механикч, охин гуравхан хүн байна.

Уурын завь усан онгоц руу ойртож амжаагүй байтал механикч Григорьевын охин Ирина охин кабелийн дэгээг залж, хашгирав.

Хэдэн хүнийг урт завинд суулгая, чи нацистуудтай тулалдахад тусална!

Түрүүч Смирнов хоёр цэрэгтэй хамт тавцан руу үсэрч, Ласточка хөлөг онгоцыг чирэв.

Биднийг хүрч очмогц Германы тагнуулын онгоцууд агаарт эргэлдэж, гарам дээгүүр шүхэрт пуужингууд дүүжлэв.

Эргэн тойронд өдөр шиг гэрэл гэгээтэй болсон.

Бөмбөгдөгчид скаутуудын араас ирж, эхлээд усан онгоцон дээр, дараа нь урт завиар шумбаж эхлэв.

Сөнөөгчид онгоцнуудыг винтовоор цохиж, бөмбөгдөгч онгоцууд далавчаараа урт завины хоолой, тулгуурыг бараг цохив. Баруун болон зүүн талд бөмбөг дэлбэрснээс үүссэн усны багана байдаг. Дэлбэрэлт болгоны дараа цэргүүд түгшүүртэй эргэн тойрноо харан: “Үнэхээр тийм үү? Ойлголоо ?!" Тэд харав - хөлөг онгоц эрэг рүү хөдөлж байна.

Ласточкагийн ахмад Василий Иванович Крайнов бол хөгшин Волгар хүн бөгөөд жолооны хүрд баруун, зүүн тийш эргэлдэж, маневр хийж, урт завийг шууд цохилтоос холдуулдаг гэдгийг мэддэг. Ингээд л боллоо - урагшаа эрэг рүү.

Германы миномётчид усан онгоц, усан онгоцыг анзаарч, бас буудаж эхлэв.

Уурхайнууд орилох чимээнээр нисч, ус руу үсэрч, хэлтэрхийнүүд исгэрнэ.

Нэг мина хөлөг онгоцыг мөргөв.

Гал гарсан. Галын дөл тавцан дээгүүр урсаж байв.

Юу хийх вэ? Кабелийг таслах уу? Гал хясаатай хайрцагнууд руу ойртох гэж байна. Гэвч урт завины ахмад жолоогоо огцом эргүүлж,... “Залгих” шатаж буй барж руу ойртож эхлэв.

Тэд ямар нэгэн байдлаар өндөр тал руу бэхлээд, дэгээ, гал унтраагч, хувин элс бариад усан онгоцонд суув.

Эхнийх нь Ирина, дараа нь тулаанчид. Тэд тавцан дээр гал унтраав. Тэд түүнийг хайрцагнаас унагав. Мөн минут тутамд ямар ч хайрцаг дэлбэрч болно гэж хэн ч боддоггүй.

Цэргүүд дээл, пальтогоо тайлж, дөлийг нь бүрхэв. Гал гар, нүүрийг шатаадаг. Энэ нь бүгчим байна. Утаа. Амьсгалахад хэцүү байна.

Гэвч "Залгих"-ын цэргүүд болон багийнхан галаас ч хүчтэй байсан. Зэвсгийг аварч, эрэг дээр авчрав.

* * *

Волга флотын бүх урт завь, завьнууд ийм олон аялал хийсэн тул тоолж баршгүй. Баатарлаг нислэгүүд.

Удахгүй төв гарам байсан Волга эрэг дээрх хотод бүх баатар голчдын хөшөөг босгох болно.

Текст дээр ажиллаж байна.

Уншсаны дараа яриа.

Доод шугам.

Гэрийн даалгавар.

4-р ангид "Утга зохиолын үлгэр" хичээлээс гадуурх уншлагын хичээл илтгэлтэй.

Радченкова Тамара Ивановна, багш анхан шатны ангиудВоронеж мужийн Петропавловск дүүргийн МХУ-ын Куйбышевскийн дунд сургууль
Тодорхойлолт:Миний санал болгож буй материалыг 4-р ангийн "Утга зохиолын үлгэр" сэдвээр хичээлээс гадуур унших хичээлд зориулж боловсруулсан болно. Одоогоор номтой хүүхэд гар - томховор. Компьютер, таблетаас уран зохиолын давуу талыг нотлоход маш хэцүү байдаг ... Гэхдээ би янз бүрийн ажлын хэлбэрийг ашиглан хичээлээс гадуур уншлагын хичээл, тодорхой уран зохиол унших шаардлагатай зугаа цэнгэлийн арга хэмжээг зохион байгуулдаг. Энэ үйл явдалЭнэ бол миний шавь Светлана Новоковскаягийн үлгэрээс сэдэвлэн бүтээсэн бөгөөд хүүхдүүд уран зохиолын үлгэрээс сэдэвлэсэн кроссворд таавар шийдэж, улмаар цасан хүнд тусалдаг нэгэн төрлийн үлгэр юм. Зугаа цэнгэлийн материал нь уншигчдын үйл ажиллагааны түвшинг шалгахтай холбоотой байдаг. Би тэгж бодож байна энэ материалхамт ажиллагсаддаа зөвхөн хичээлээс гадуур унших хичээл төдийгүй хүүхдүүдэд зориулсан чөлөөт цагийг өнгөрөөх үйл ажиллагааг зохион байгуулахад туслах болно.
Зорилго:Материал нь 4-р ангийн сурагчдад зориулагдсан.
Зорилтот:уран зохиолын үлгэр, номонд дурлах, сонирхох.
Даалгаварууд:
- Харилцааны ёс суртахууны хэм хэмжээний талаархи санаан дээр үндэслэн бие даасан байдал, үйл ажиллагааны хувийн хариуцлагыг хөгжүүлэх.
-Нийгмийн янз бүрийн нөхцөл байдалд насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ хамтран ажиллах, зөрчилдөөнөөс зайлсхийх, маргаантай нөхцөл байдлаас гарах арга замыг олох, уран зохиолын баатруудын үйлдлийг ойлгож, өөрийн үйлдэлтэй харьцуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:
хичээлийн сэдвээр номын үзэсгэлэн; мультимедиа проектор, интерактив самбар, танилцуулга "Цасан хүнд тусал"
Урьдчилсан бэлтгэл:
Хүүхдүүдэд заавал унших ёстой эсвэл аль хэдийн уншсан номын жагсаалтыг урьдчилан өгч, ангидаа авчирдаг.

Хүүхдүүд:
Номтой уулзах, найзтайгаа уулзах уу?
Энэ бол хүн бүрийн баяр шиг,
Мөн хүүхдийн сэтгэлийн төлөө
Энэ бол Ариаднагийн сэдэв юм
Тэднийг үлгэрээс холдуулдаг зүйл юу вэ?
Туульс ба домог
Бодит амьдралын ертөнцөд,
Шинжлэх ухаан, мэдлэгийн ертөнц.
Ном хүүхдэд сургадаг
Амьдралын бүх мэргэн ухаанд -
Хэрхэн хүн болох вэ
Мөн эх орондоо хэрэгтэй байх.
Үнэн худал хуурмагаас юугаараа ялгаатай вэ
Хүн бүр өөр байх ёстой.
Дайсантай хэрхэн тулалдах вэ
Мөн мууг хэрхэн ялах вэ.

Багш:
Сайхан шүлэг дуулжээ. Тэд бидний амьдралд ном ямар чухал болохыг дахин санууллаа. Өнөөдрийн хичээлээр бид гайхалтай хүүхдийн уран зохиолын ертөнцөд дахин орж, дуртай хүүхдийн зохиолчдын үлгэрийг санаж байх болно.
Багш:
Би аль эрт өгсөн
Эрхэм залуус аа,
Тэдгээр үлгэрүүд,
Нэг удаа сонссон зүйл
Амьтан, шувуудаас,
Хус, гацуураас,
Түймэр ба одны одноос
Бороо, цасан шуурга,
Олон түүхчдээс
Гадаадад болон манайх,
Хүн бүр үлгэр асуудаг -
За, чи яагаад тэдэнд өгч болохгүй гэж!
Тэгээд үлгэрийн хойноос хөөцөлдөж байхдаа
Дахиад над дээр ирээрэй
Би хаанаас авахаа мэдэхгүй байсан
Үнэнийг хэлэхэд.
Хөлдөөсөн шилэн дээр
Бухимдсан харцаар
Би харсан - энэ бол үлгэр юм
Тэр энд байна, ойрхон байна!


Би хөлдүү шилээр юу харсан бэ? Миний нүдийг юу татсан бэ? Тэгээд би аз жаргалыг олсон бидний хуучин найзууд болох цасан хүмүүсийг харсан. Тэднийг санаж байна уу залуусаа?
Танай ангийн найз Света Новоковская биднийг тэдэнтэй танилцуулсан уу?


Бид санаж байна, сайн байна! Ойн цоорхойд цасан хүмүүс хэрхэн гарч ирснийг надад сануулж болох уу?
Хүүхдүүд:
-Залуус тэднийг цасан хүмүүс гацуур модыг манаж байхаар хийсэн.
Багш:
-Өвлийн хүйтэн шөнө тэд хаашаа явсан юм бэ?
Хүүхдүүд:

-Тэд нар сэрээхээр явсан.
Багш:
-Тэд хэнд туслахыг хүссэн бэ?
Хүүхдүүд:
-Цасан хүмүүс тэднийг хийсэн залууст туслахыг хүссэн. Өдрийг хурдан дуусгасанд залуус маш их харамсаж байв.
Багш:
-Шөнийн ойд цасан хүмүүс хэнтэй уулзсан бэ?
Хүүхдүүд:
-Тэд үнэг, туулай, зурам болон бусад амьтадтай уулзсан.
Багш:
-Өлссөн туулайг цасан хүмүүс юугаар эмчилсэн бэ?
Хүүхдүүд:
- Лууван!
Багш:
-Сайн байна. Та үлгэрийн агуулгыг сайн санаж байна. Гэхдээ гол нь нэг цасан хүн гомдоод л...


Карусель цасан дор унтдаг,
Бүх хамгаалагдсан хязгаарлагдмал орчин, савлуур,
Толгод ба сийлсэн морьд -
Бүх зүйл гүн цасанд живж байна


Цасан хүн ганцаараа баярлахгүй
Би луувангийн хамраа алдсан
Хүйтнийг хазахыг хүлээж байна
Тиймээ хүйтэн салхишатаж байна
Энэ нь таныг баярлуулж, баярлуулах болно!

Түүний хувьд өвөл бол зун шиг,
Тэр нүцгэн зогсож байгаа нь харамсалтай
"Өө, би илүү их цастай болоосой."
Тийм ээ, шөнөдөө хяруу илүү хүчтэй байдаг!
Би зогсож, үлгэрийн цонхоор гунигтай цасан хүн рүү хараад түүнд тусламж хэрэгтэй байна гэж бодов. Гэхдээ тэд надаас түрүүлсэн ...
Хоёр дахь цасан хүн найзынхаа гунигтай санаа алдахыг сонсоод туслахаар яаравчлав.


Цасан хүний ​​цасан хүн
Би үүнийг холоос харсан.
Тэр гунигтай, хазайсан,
Бас аймшигтай ганцаардмал!

"Хөөе ахаа, битгий уйдаарай
Над дээр цай уухаар ​​ирээрэй!
Чи хайлахгүй, чамд юу болоод байна вэ,
Цай нь сайн, мөстэй."

Чи яагаад гунигтай байгаа юм бэ? - "Тийм ээ Вовка
Луувангийн хамрыг минь авлаа!"

- "Битгий бухимд,
Хэрвээ хамар биш бол гацуур модны боргоцой юм!"
Нарсны шилмүүст модны үнэр...
Хавар ирэхэд холгүй байна!
Өдрийн цагаар нар тийм ч халуун биш,
Гэхдээ шөнөдөө илүү тааламжтай байдаг."
Цасан хүний ​​цасан хүн
Тэр ч байтугай намайг бага зэрэг инээлгэсэн.
Гэтэл манай цаст найз удаан инээсэнгүй, хамраа ч унжуулж чадсангүй, зүгээр л найз руугаа гунигтай нүүрсний нүдээр харав. Цасан хүнд хамраа олоход нь тусалбал яасан юм бэ гэсэн бодол надад төрлөө. Залууст тусалж байж л аз жаргалаа олсон сайхан сэтгэлтэй цасан хүнд туслахыг та зөвшөөрч байна уу?
Хүүхдүүд:
-Тийм ээ, бид санал нэг байна. Бид түүнд туслахыг үнэхээр хүсч байна Шинэ жилБи чамтай хөгжилтэй, аз жаргалтай уулзсан!
Залуус аа, цасан хүнд туслахын тулд бид үлгэрийн замаар богино аялал хийх хэрэгтэй.
"Цасан хүнд тусал" танилцуулга


Энэ хичээлд зориулж уншсан уран зохиолын үлгэрийн алдартай баатруудыг санаж, кроссворд тааварлацгаая. Тэгээд явцгаая!



Багш:
Юу болсон бэ? - Хамар хаана байна!
Цасан хүн ханиад хүрсэн үү?...
Магадгүй түүнд компресс хэрэгтэй
Эсвэл танд эмч хэрэгтэй юу?
Гэхдээ хүүхдүүд инээдэг
хөгжилтэй, чанга:
- Бид одоо кроссворд таавар шийдье.
таны хамар лууван болно!


1. "Попригунья" хөлөг онгоцоор Веселиа хүртэл явсан дэлхийн хамгийн хүчтэй охины нэр. (Пиппи)


2. Лиллипутт очсон ахмад. (Гулливер)


3. Тэнэгүүдийн оронд уруу татагдсан модон хүн. (Буратино)


4. Худалчдын оронд очсон их чанга дууны эзэн. (Гелсомино)


5. Гайхамшигт орон ба Шилэн дундуур аялсан охин. (Алис)


6. Митилтэй хамт Дурсамжийн газар (Тилтил) өвөө дээрээ очсон хүү.


7. Хөх ойд Луша морьтойгоо явж, “Хаана ч, хэзээ ч” нутагт ирсэн хүү. (Ивушкин)


8. Том Формалай хааны хүүхэлдэйн хаант улсад хамтдаа оёсон бяцхан хүн. (яншуй)


9. Хүлэг баатар Катог ялж, Алс оронд суурьшсан зоригтон. (сая)


10. Ханхүү Лемоны захирч байсан улс оронд олон адал явдал туулсан сонгины хүү. (Циполлино).


11. Хэрэв кроссворд оньсого зөв шийдэгдсэн бол тодруулсан нүднүүдээс бэрхшээл, аюулыг хайж, Сургамжгүй сургамжийн оронд ирсэн хүүгийн нэрийг уншиж болно. (Престукин)

Бидний кроссворд таавар шийдэгдсэн. Сайн байна залуусаа. Та маш сайн ажилласан. Бүгд хамтдаа цасан хүнд тусалсан. Тэдний хэрхэн ярьж байгааг сонсоорой:


Хүүхдүүд:
-Найз минь чи яагаад зогсож байгаа юм бэ?
Бөөн, бөөн, бөөн юм уу?
Нүүрс бол нүд, хамар нь лууван,
Мөн та шүүрийг овжин барьдаг.
- Би энд сайхан санагдаж байна,
Шинэ жил хаалга тогшиж байна,
Залуус аа, цас, цасан шуурга
Тэд надад найз охинтой болгож байна.


Багш:
- Гайхалтай цасан хүмүүс! Мөн маш их баяртай байна! Тэд шинэ жилдээ бэлэн байна.
Залуус та шинэ жилээ хэрхэн тэмдэглэдэг вэ?
Хүүхдүүд:
-Шинэ жил бол баярын өдөргэр бүл. Үүнийг ээж, аав, хүүхдүүд гээд бүгд хамтдаа тэмдэглэх ёстой!
Багш:
-Сайн байна. Энэ бол гайхалтай уламжлал юм. Тэгвэл цасан хүмүүсийг маш их баярлуулцгаая! - Гэр бүлээ байгуулцгаая!


Оюутан:
Ганцаараа байх нь сайн биш
Цасан эмэгтэй хийцгээе
Бүр илүү сайн - "цасан эмэгтэй"
Чихэнд илүү тааламжтай болгохын тулд...
Ээж нь алчуургүй байгаа нь харамсалтай,
Магадгүй бэрт хийх байсан болов уу?
Тэгээд одоо тэд хүүхэдтэй болох ёстой,
Хоёр хөгжилтэй цасан хүн!
Эсвэл "цасан хүмүүс"
Тийм ээ, мөчрөөр хийсэн гараар,
Шинэ өнгийн ороолтонд...
Тэдний тухай шүлэг энд байна!
Хүүхдүүд "Энэ бол бид, цасан хүмүүс!" Дууг дуулдаг. Үг, хөгжмийг И.А. Якушина

Биднийг найрсаг хүүхдүүд баримал хийдэг
Тэд бөөн бөөнөөрөө эргэлддэг.
Бид цастай өвөлд дуртай,
Бид цаснаас ургадаг.

Найрал дуу:
Хамар бол лууван юм
Нүд бол нүүрс.
Миний толгой дээр хувин байна -
Энэ бол бид, Цасан хүмүүс!

Бид бороо, наранд дургүй,
Цасан ширхгүүд бидэнд илүү хайртай.
Тэднийг энд нисгээрэй
Наад зах нь хоёр зуун хоног!

Найрал дуу:
Хамар бол лууван юм
Нүд бол нүүрс.
Миний толгой дээр хувин байна -
Энэ бол бид, Цасан хүмүүс!

Биднийг илүү өргөн амаар зураарай -
Бид инээх болно.
Мөн та нар дуу дуулах хэрэгтэй
Өвөлжингөө!
Найрал дуу:
Хамар бол лууван юм
Нүд бол нүүрс.
Миний толгой дээр хувин байна -
Энэ бол бид, Цасан хүмүүс!
Багш:
Өнөөдрийн хичээлээс гадуур унших хичээлд оролцсон залуустаа маш их баярлалаа. Бид зөвхөн уран зохиолын үлгэрийг дурсаад зогсохгүй бид өөрсдөө өөрсдийн, эелдэг, ид шидийг бүтээсэн өвлийн үлгэр.
Би зүгээр л тодруулах хэрэгтэй:
-Ямар үлгэрийг уран зохиол гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд:
-Зохиолч, яруу найрагчийн бичсэн үлгэрийг уран зохиолын буюу зохиолчийн гэдэг.
Багш:
-Хичээлдээ зохиосон үлгэрийг маань уран зохиол гэж нэрлэж болох уу?
Хүүхдүүд:
-Тийм ээ, та чадна.
Багш:
уран зохиолын үлгэрзохиолч бий. Манай үлгэрийн зохиогч хэн бэ?
Хүүхдүүд:
-Үлгэрийн зохиолч – 4-р анги.
Багш:
-Өнөөдөр тантай хамтран ажиллахад таатай байлаа. чи үзүүлэв сайн мэдлэгуран зохиолын үлгэр зохиож, зохиолч, түүхч гэдгээ баталжээ. Үүнээс гадна,
Таны хариу үйлдэл цасан хүнд алдагдсан хамраа олоход тусалсан төдийгүй гэр бүлээ олж, шинэ жилээ хөгжилтэй, аз жаргалтай тэмдэглэхэд тусалсан!

Хичээлээс гадуур унших хичээл Сэдэв: "Хамгийн сайн цаг" уран зохиолын тоглоом Хичээлийн зорилго: 1. Боловсрол: уран зохиолын үлгэрийн баатруудын тухай хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх нөхцлийг бүрдүүлэх; 2. Хөгжүүлэх: үлгэрийн баатрын утга зохиол, урлагийн цогц дүр төрхийг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх, уншигчдын хүрээг тэлэх; 3. Боловсрол: Уран зохиолын үлгэр унших тогтвортой сонирхлыг хөгжүүлэх, алсын хараагаа тэлэх, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлэх. 4. Мета-субъект: Хувь хүн: урам зоригийг хадгалах, амжилтын шалтгааныг ойлгоход анхаарлаа төвлөрүүлэх, өөрийгөө үнэлэх чадварыг хөгжүүлэх. Зохицуулалт: багшийн тодорхойлсон үйл ажиллагааны удирдамжийг анхаарч үзэх, үйлдлээ төлөвлөх, багшийн үнэлгээг зохих ёсоор хүлээн авах. Танин мэдэхүй: өөрийгөө амаар илэрхийлэх, объектод дүн шинжилгээ хийх, гол зүйлийг тодруулах, объектын талаархи үндэслэлийг бий болгох, ерөнхийлэх (зарим шинж чанарт үндэслэн объектын ангиллыг тодорхойлох). Харилцаа холбоо: өөр өөр үзэл бодлыг бий болгох, анхааралдаа авах өөр өөр үзэл бодол, зохицуулалтыг хичээх, мэдэгдэлдээ өөрийн үзэл бодол, байр сууриа илэрхийлэх.

Тоног төхөөрөмж: загварууд - одууд, танилцуулсан даалгавар бүхий картууд, "үлгэрийн эд зүйлс", номын үзэсгэлэн, уран зохиолын бүтээлийн бичлэг, "Үлгэрийн зочид" дууны бичлэг. Анги: 3 Хичээлийн төрөл: хичээлээс гадуурх хосолсон унших хичээл.

Хичээлийн хувилбар:

1. Зохион байгуулалтын мөч. Анги нь багуудад хуваагддаг бөгөөд баг бүр үлгэрийн баатруудтай холбоотой нэрсийг гаргаж ирдэг; аливаа уран зохиолын үлгэрийг жүжигчилсэн хэлбэрээр бэлтгэх (урьдчилсан бэлтгэл); “Үлгэрт зочилсон нь” дууны бичлэг тоглогдоно 2. Номын үзэсгэлэн үзэх. 3. Тушаалын танилцуулга. 4. Багшийн нээж хэлсэн үг: - Залуус аа, “Хамгийн сайхан цаг”-т оролцсон та бүхэнд баяр хүргэе! Амжилт хүсье, мэдлэгийн баяр баясгалан, ялах агуу хүсэл өнөөдөр таныг дагалдан явах болтугай! Манай тоглоомын дүрэм маш энгийн. Зөв хариултын хувьд оролцогч тод цаасан од авдаг. Тэмцээн явагдаж байгаа тул хамгийн олон од авсан залуус үлддэг. Та нарын хүн бүр дээр нь тоо бичсэн таблет байдаг. Тэд танд хэд хэдэн хариултын сонголтыг санал болгож, зөвхөн нэгийг нь сонгох шаардлагатай тохиолдолд шаардлагатай болно. Хэрэв тэмцээнд хэд хэдэн хариултын сонголт байхгүй бол эхлээд хариулахад бэлэн гэдгээ харуулахын тулд №1 хавтанг ашиглана уу. 5. Тэмцээний хөтөлбөр. 1) тэмцээн "Нэр утга зохиолын баатар" - Уран зохиолын дүрийн дутуу нэрийг нэрлэнэ үү: Үгүй. Асуулт хариулт 1 Брауни... Кузя 2 Аав... Карло 3 Өвгөн... Хоттабыч 4 Авга ах... Стёпа 5 Шууданч... Печкин 6 Доктор.. Айболит 7 Барон... Мюнхаузен 8 хунтайж... Нимбэг 9 хунтайж... Гуидон 10 Синьор... Улаан лооль 11 Оле... Лукое 12 Одой... Хамар 13 Илья... Муромец 14 Булшин... Дээрэмчин. 15 матар... Гена 16 гахай... Гахай 17 Төмөр... Модчин 18 хулгана... Хаан Хүлээн авсан оддыг тоолно. Шүүгчдийн бүрэлдэхүүн уралдааны дүнг зарладаг. 2) уралдаан "Театрт. Жүжигчин хэний дүрийг зааж байгааг таагаарай” -Баатар, бүтээл, зохиолчийг нэрлэ. Даалгаврын хариулт “Би хэнд ч хүрэхгүй байна. Гэнэт автобус биднийг чиглэн ирэв. Би түүнийг анзаарсангүй, би түүн дээр гишгээд дараа нь дахин! - хавтгай бялуу болгон буталсан." Д.Мишутка “Мөрөөдөгчид” Н.Носов. "Би ч бас шударга иргэн байхыг хүсч байна, гэхдээ би зүгээр л шоронд орохыг хүсэхгүй байна. Жаахан тэвчээртэй байгаарай аав аа, би энд буцаж ирээд та нарыг бүгдийг нь чөлөөлнө” гэж хэлсэн. Чиполлино “Циполлиногийн адал явдал” Г.Родари “Удахгүй зочидтой болно. Манай хөрш долоо хоногт нэг удаа надтай уулздаг. Тэр надаас илүү сайхан амьдардаг, цэлгэр байшинд, тансаг хар хилэн үстэй дээл өмсдөг. Хулгана "Thumbelina" H.K. Андерсен Хүлээн авсан оддыг тоолно. Шүүгчдийн бүрэлдэхүүн уралдааны дүнг зарладаг.

3) "Мартагдсан зүйлсийн музей" тэмцээн - Одоо өөрийгөө театрт байгаа гэж төсөөлөөд үз дээ. Тоглолт аль хэдийн дуусч, та хөшигний ард үлдэв. Та байгаль орчин, хувцас хунар, эд зүйлсийг харж, аль дүрд хамаарахыг олохыг хичээдэг. Бүтээл, зохиогчийг нэрлэ. “Үлгэрийн эд зүйл” Бүтээлийн нэр Өндөг Орос ардын үлгэр “Ряба тахиа” Халбага Орос ардын үлгэр “Гурван баавгай” Морь П.Ершов “Бяцхан бөгтөр морь” Ключик А.Н. Толстой “Алтан түлхүүр буюу Буратиногийн адал явдал” Дом ба гаанс В.Катаев “Шинь ба гаанс” Алтан загас А.Пушкин “Загасчин ба загасны үлгэр” Улаан малгайт С.Перро "Бяцхан улаан малгайт" ABC A.N. Толстой “Алтан түлхүүр буюу Пиноккиогийн адал явдал” Цэцэг А.Аксаков “Чавгар цэцэг” Утас Н.Носов “Утас” Термометр К Чуковский “Айболит” Угаалгын алчуур К.Чуковский “Мойдодыр” Самовар К.Чуковский “Цокотуха ялаа” Хүлээн авсан оддыг тоолдог. Шүүгчдийн бүрэлдэхүүн уралдааны дүнг зарладаг. 4) "Дуртай үлгэр" тэмцээн 1. Эрхий хуруу ямар шувууг үхлээс аварсан бэ? а) болжмор б) хараацай в) толгой хулгана 2. Улаан малгайт эмээдээ юу авчирсан бэ? a) бялуу, чихэр б) бялуу, алим в) бялуу, цөцгийн тос 3. Хэдэн өдтэй ор, хөвөн хүрэм хийсний дараа вандуй гүнжийг унтахаас сэргийлсэн бэ? a) 12 өдөн ор, 20 өдөн хүрэм b) 12 өдөн ор, 30 өдөн хүрэм в) 20 өдөн ор, 20 өдөн хүрэм 4. “Амьтдын өвлийн байр” үлгэрт өвгөн хэнийг баяраар нядлах санал тавьсан бэ? a) азарган тахиа б) гахай в) цацагт хяруул 5. Цамхагийг хэн буталсан бэ? а) чоно б) баавгай в) хулгана 6. “Нойрсож буй гоо бүсгүй” үлгэрийн гүнж хэдэн настайдаа унтсан бэ? a) арван зургаа б) арван найм в) хорин Хүлээн авсан оддыг тоолно. Шүүгчдийн бүрэлдэхүүн уралдааны дүнг зарладаг. 5) "Адал явдалт ертөнцөд" тэмцээн - Уран зохиолын баатруудын хэн нь...: асуултын хариулт... Эзгүй арал дээр хорин найман жилийг өнгөрүүлсэн бэ? Робинзон Крузо (Д. Дефо "Робинзон Крузо" ... Усан онгоц сүйрч, лиллипутчуудад олзлогдсон уу? Гулливер (Д. Свифт "Лемуэль Гулливерийн аялал" ... Их буугаар нисч, саран дээр очсон уу? Мюнхаузен (Э. Распе) "Барон Мюнхаузены адал явдал" ) ... Долоо дахь хаан захирч байсан үлгэрийн оронд оров (В. Губарев "Тахир тольны хаант улс") ... Гурван бүдүүн хүнийг түлхэн унагав уу?Карабас-Барабас? Буратино (А. Толстой “Алтан түлхүүр буюу Пиноккиогийн адал явдал” ...Цагаан туулайн араас гүйж, маш гүний худагт унаж, гайхалтай улсад ирсэн үү? Алис (Д. Кэрролл "Алисын гайхамшигт оронд" ) ... Шуудангийн ажилтан Печкин Д .Фёдор, Матроскин, нохой Шарик (Е. Успенский "Авга Федор, Нохой ба Муур") Хүлээн авсан оддыг тоолж байна тэмцээн 6) "Үлгэрээс шидтэнг таних" тэмцээн - Дараах мөрүүдэд хэн дурдагдсан бэ? 1. “Тэр олон зууны турш яригчдын улсыг захирч байсан ч Эллигийн хувьд маш үзэсгэлэнтэй, эелдэг, гайхалтай залуу мэт санагдсан” (сайн шидтэн Стела - А. Волковын тухай “Маргад хотын шидтэн”) 2. “Тэр асар том арслан болж хувирав. Урд нь арслан байхыг хараад муур айсандаа шууд л дээвэр лүү давхив...” (Муу идэгчийн тухай - К.Перро “Гуталтай идээ”) 3. “Ганцхан нүд байсан, гэвч Тэр үүнтэй хамт харав, ингэснээр Нил ягаан өнгийн оронд түүний хурц харцнаас зугтах булан байхгүй" (Муу илбэчин Бастинда - А. Волков "Маргад хотын шидтэн") 4. "Сүлжих нь саарал - хар, манай охид шиг унждаггүй, харин ар талдаа жигд наалддаг. Соронзон хальсны төгсгөлд улаан эсвэл ногоон өнгөтэй байна. Тэд зэс хуудас шиг гялалзаж, дуугарна” (Зэс уулын эзэгтэй П.Бажов “Зэс уулын эзэгтэй”) 5. “Тэр бэлхүүс хүртэл урт сахалтай туранхай, бараан өвгөн байсан. тансаг гогцоо өмссөн, нимгэн ноосон кафтан, алт, мөнгөөр ​​баялаг хатгамал, цасан цагаан торгон өмд, өндөр муруй хуруутай зөөлөн ягаан Марокко гутал өмссөн” (Жин Хоттабычийн тухай - Л. Лангин “Өвгөн Хоттабыч”) 6. "Кай түүн рүү харав. Тэр ямар сайн байсан бэ! Тэр илүү ухаалаг, илүү дур булаам царайг төсөөлж чадахгүй байв. Одоо тэр түүнд мөс шиг санагдсангүй...(өө Цасан хатан хаан- Х.К.Андерсен "Цасан хатан") Хүлээн авсан оддыг тоолдог. Шүүгчдийн бүрэлдэхүүн уралдааны дүнг зарладаг.

6. Оюутнууд үлгэрийн хэсгээс үзүүлбэр үзүүлэв. 7. Хичээлийн хураангуй. Тусгал. Ялагчдыг хүндэтгэх - урамшуулах.

- Үлгэр бидэнд юу заадаг вэ? Та ямар сонирхолтой зүйлийг сурсан бэ?

Хичээлээс гадуур унших хичээлийн хураангуйСэдэв:

"Ном бол мэдлэгийн эх сурвалж"Зорилго

: - номыг бүтээсэн түүхийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх;

Оюутнуудын уран зохиолын чиглэлээрх алсын харааг өргөжүүлэх; Хөгжүүлэхтанин мэдэхүйн сонирхол

унших;

Ном бүтээгчдээ хүндэтгэлтэй хандах, номыг халамжлах мэдрэмжийг төлөвшүүлэх.Тоног төхөөрөмж

Хичээлийн явц:

    : хүүхдийн номын үзэсгэлэн, зохиолч, яруу найрагчдын хөрөг..

Зохион байгуулалтын мөч

(Хичээл нь мэдээллийн болон өрсөлдөөнт гэсэн хоёр хэсгээс бүрдэнэ.)

Номын тухай шүлэг унших (урьдчилан бэлтгэсэн дөрвөн оюутан уншсан).

Ном хэний ч гэрт ирдэг.

Түүний хуудсанд хүрнэ үү -

Тэр чамтай ярих болно

Амьтан, шувуудын амьдралын тухай.

Та голууд үерлэхийг харах болно,

Морь гишгэхийг та сонсох болно.

Чук, Гэк хоёулаа чам дээр ирнэ.

Тимур ба авга ах Стёпа.

Муу цасан шуурга түүнээс айдаггүй,

Мөн шавар нь аймшигтай биш,

Тэр чамтай ярьж байна

Ухаалаг аяллын хамтрагч шиг.

Тэр гэнэт гунигтай болоход,

Хэт их бухимдах хэрэггүй:

Хамгийн шилдэг нь жинхэнэ найз,

Ном ядаргаа тайлна.

    Номыг бүтээсэн түүхээс.

Бид номонд дассан, түүнийг гайхамшигт эрдэнэ гэж бараг боддоггүй, тэр бүр үнэлж, халамжилж чаддаггүй тохиолдол гардаг. Гэхдээ бодоод үз дээ, ном бол мэдлэгийг үеэс үед дамжуулах найдвартай хэрэгсэл юм. Номууд биднийг өнгөрсөн үетэй танилцуулаад зогсохгүй одоог ухаарч, далавч шигээ ирээдүй рүү авч явах боломжийг бидэнд олгодог. Энэ бол сэтгэл хөдөлгөм аялал хийх цорын ганц "цаг хугацааны машин" юм. Номын хуудаснаас тэд бидний өмнө зогсож байна Эртний Ром, мөн хуучин Орос. Энэхүү ном нь дэлхийн аль ч хэсэгт очиж, гайхалтай хүмүүсийн амьдралтай танилцах боломжийг олгодог. Ном бол мэдлэг, сайхан сэтгэлийн эх сурвалж юм.

Хэдэн мянган жилийн турш амьд үлдсэн ном учраас одоо би та бүхэнд ном үүссэн түүхийг товчхон хэлье. Гэвч тэд үргэлж өнөөдрийн бидний харж байгаа шиг байгаагүй.

Дээр үед хүмүүс номыг их үнэлдэг байсан. Тэдгээрийг гараар мөр мөрөөр нь бичдэг он дараачийн шаргуу хөдөлмөрийн үнээр удаанаар бүтээгдсэн учраас үнэтэй байсан. Шастир бичигч папирус, хусны холтос эсвэл илгэн цаас (нимгэн тугалын арьс) дээр шунхтай үзэг эсвэл хурц саваагаар бичжээ. Шат бичигчийн ажил маш хэцүү байсан.

Хүмүүсгүй, найз нөхөдгүй, ганцаараа

Тэр нэг шугамыг зураас руу татав.

Хэдэн номыг л дахин бичнэ

Тэр аль хэдийн хуучирсан хөгшин болжээ.

Хэвлэх машин (Германд Йоханнес Гуттенберг зохион бүтээсэн) бий болсноор ном хурдан бүтээгдэж эхэлсэн. Илүү олон ном байсан бөгөөд тэдгээр нь хүн бүрт хүртээмжтэй болсон. Орос улсад анхны ном хэвлэгч нь Иван Федоров байв.

Одоо эцэст нь цаг нь ирлээ,

Хэзээ хэвлэх машин үүссэн бэ?

Тэгээд ном нь зуу дахин олдох боломжтой болсон.

Тэгээд тэр хүн үүнд маш их баяртай байв.

Машин нь илүү ухаалаг, ухаалаг болсон, одоо ч гэсэн

Тэд номыг агуу машинд даатгасан.

Ингэснээр бид дээрээс нь ном авах болно

Маш олон хүн ажилласан.

Машин өөрөө, тэр байтугай хамгийн ухаалаг нь ч дангаараа бидэнд ном хийж чадахгүй. Хүмүүс ямар мэргэжлээр ном бүтээхийн тулд маш их хүчин чармайлт гаргадаг вэ? (сурагчдын хариулт).

Цаас, мод бэлтгэх, дээврийг ажиллуулахын тулд (эцэст нь номын цаасыг модоор хийдэг). Зохиолч, яруу найрагчид, эрдэмтэд зохиол бичдэг, зураачид чимэглэл зурдаг. Бичгийн машинчид, хавтасчид болон бусад олон хүмүүс хэвлэх үйлдвэрт ном бүтээдэг. Таны харж байгаагаар хэвлэх машин хүмүүст ном хийхэд тусалдаг ч гол нь хүний ​​хөдөлмөр хэвээрээ л байна.

Энэ ном бидэнд хүрэхээсээ өмнө урт бөгөөд хэцүү замыг туулсан. Чи түүнд хайхрамжгүй хандаж болохгүй.

Залуус бүрийг хүндэтгэх ёстой

Тэр хуудаснууд, хавтас, тэдний хөдөлмөр, санаа зовнилыг урах болно -

Ном нь юу болж хувирах вэ?

Бага багаар залуус аа? Үрчлээсгүй, толбо бүү гөлрүүлээрэй

Ингэснээр хүүхдүүд ном, хуудас, хавтастай болно.

Номын сан, сургууль, ном бол бидний хамгийн сайн найзууд,

Олон хүн ажилласан. Тэд бидэнд аз жаргалыг өгдөг.

Үйлдвэр, талбай дээр. Мөн энэ ном минийх

Аав, ээж чинь ажилладаг байсан. Мөн хэсэгчлэн чинийх!

    Номтой харьцах дүрэм.

Одоо номтой ажиллах дүрмийг сонсоорой (бүх оюутнууд сануулга хүлээн авдаг):

1. Номтой зөвхөн цэвэрхэн гараар харьц.

2. Номыг боож, хавчуурга тавь.

3. Номын хуудсыг баруун дээд булангаар эргүүлнэ.

4. Уншихдаа номыг нугалж болохгүй.

5. Номонд арилшгүй тэмдэг бүү хий, хуудсыг нугалж болохгүй.

6. Хэрэв ном урагдсан бол буцааж наа.

Ном бол таны найз, туслагч юм. Номтой хэрхэн харилцахаа мэддэг хүмүүст энэ нь сайн хамтрагч болдог.

Номтой харьцах дүрмийг үргэлжлүүлж болох ч одоо уншигчид бидэнд номын уриалгыг сонсоцгооё.

Би бол ном, би чиний нөхөр,

Надаас болгоомжтой байгаарай, сургуулийн сурагч.

миний цэвэрхэн харагдахүргэлж тааламжтай

Намайг толбоноос хамгаалаач.

Муу зуршлаа орхи

Үзэж байхдаа хуруугаа бүү гөлрүүл!

Өө, чи намайг шалан дээр унагачихлаа!

Өө, чи надад шөл цацсан!

Энд ямар амьтад байдаг вэ? Ямар шувууд вэ?

Хуудсуудыг бохирдуулах нь тийм ч сайн биш!

Тэр миний даавууг дахин нугалав!

Найз минь чи намайг халамжилдаггүй.

Миний хүлгийг бүү нуга!

Миний нурууг битгий хугал!

Цэцэрлэгт намайг битгий мартаарай:

Бороо муу юм шиг орвол яах вэ?

Би чинийх гэдгийг санаарай хамгийн сайн найз!

Гэхдээ бохир гарт биш!

Номын хүсэлтийг үргэлж биелүүлж, найз нөхөдтэйгээ харьцах дүрмийг хүндэтгэцгээе.

Одоо бид мэргэжилтнүүдээ харуулах хэд хэдэн тэмцээн зохион байгуулна урлагийн бүтээлүүд.

    "Таавар" тэмцээн.Үлгэрийн баатруудыг тааж, бүтээл, зохиогчийг нэрлэ. Зөв хариултын хувьд - жетон.

    Бага насны хүүхдүүдийг эмчилдэг

Шувууд, амьтдыг эмчилдэг.

Хүн бүрийг нүдний шилээр хардаг

Сайн эмч... (Айболит, К. Чуковский)

    Цөцгийтэй хольсон,

Цонхны дэргэд хүйтэн байна,

Дугуй тал, улаан тал,

Өнхрүүлсэн... (Колобок, Р.С.)

    Олон хүнд мэдэгдээгүй,

Тэр хүн бүрийн найз болсон.

Хүн бүрт зориулсан сонирхолтой үлгэр

Сонгины хүү танил юм.

Маш энгийн бөгөөд богино

Түүнийг дуудсан ... (Cipolino, D.Rodari)

    Ойн захад ойрхон

тэдний гурав нь овоохойд амьдардаг.

Гурван сандал, гурван аяга байна,

Гурван ор, гурван дэр,

Санамжгүйгээр таамаглаж байна -

Энэ үлгэрийн баатрууд хэн бэ? (Гурван баавгай, r.s.)

    модон хүн,

Усан дээр ба доор

Алтан түлхүүр хайж байна.

Тэр урт хамраа хаа сайгүй наадаг.

Энэ хэн бэ?... (Буратино, А. Толстой)

    Тэмцээн "Энэ хэн бэ?"

Хөрөг зураг дээр үндэслэн зохиолч, яруу найрагчийн нэрийг нэрлэнэ үү. Зөв хариулт бүрийн хувьд - жетон. С.Маршак, Н.Носов, С.Михалков, А.Барто, К.Чуковский, А.С.Пушкин, И.Крылов, Г.Х.Андерсен нарын хөрөг зураг.

    "Зүйр цэцэн үг цуглуул" тэмцээн.

Ном уншихын ач тусын тухай олон зүйр цэцэн үг байдаг.

Энэ ном таны ажилд тусалж, бэрхшээлийг даван туулахад тань туслах болно.
Их уншдаг хүн ихийг мэддэг.
Номтой амьдрах нь сэвшээ салхи юм.

Эрт дээр үеэс ном хүнийг хүмүүжүүлдэг.

Ном бол ус шиг: тэр хаа сайгүй замаа гаргах болно.
Сайн ном бол таны хамгийн сайн найз юм.

Алт дэлхийгээс, мэдлэг номноос гаралтай.

Зөв хариулт бүрийн хувьд - жетон.

    Кроссвордын тэмцээн "Та миний тухай юу мэдэх вэ?"

Таны гэрт ном орж ирэхээс өмнө хэн нэгэн үүнийг хийх хэрэгтэй. Бидний тоглоом бол номыг хэрхэн өгөх талаар байх болно.

    Гараар бичсэн бүтээлийн текстийг юу гэж нэрлэдэг вэ? (Гар бичмэл.)

    Бичдэг хүн уран зохиолын бүтээлүүд. (Зохиолч.)

    Зохиолчийн гар бичмэлийг засдаг хүн. (Редактор.)

    Редактор ажилладаг байгууллагын нэр юу вэ? (Хэвлэн нийтлэгч.)

    Номыг хаана хэвлэдэг вэ? (Типографи.)

    Номын зургийг хэн хийдэг вэ? (Уран бүтээлч.)

    Номын бат бөх хувцасыг та юу гэж нэрлэдэг вэ? (Холбоо.)

    Дүгнэж байна.

Оюутнуудын хариулт өгөхдөө хүлээн авсан жетоныг тоолж, уран зохиолын мэргэжилтэнг тодруулдаг. Тэмцээний ялагч нь шагнал - ном авдаг.

Та маш олон найзтай

Мөн тэд эргэн тойронд амьдардаг

Гэхдээ бүх сайн найзуудаас

Ном бол таны хамгийн сайн найз!

Ном бол таны найз, нөхөр,

Бид үүнийг хаа сайгүй авч явдаг

Эцсийн эцэст тэр танд туслах болно

Хичээлдээ ч, ажил дээрээ ч.

Ном бариад дэлхийг тойрон алхдаг хүн

Түүнтэй хэрхэн найзлахыг хэн мэдэх вэ

Энэ ном үргэлж тусалдаг

Сур, ажиллаж, амьдар!

Ингээд бидний хичээл дууслаа.

Ном уншиж, тэдгээрээс олж мэдсэн сайн сайхан бүхнээ хэрэгжүүл. Амьдралыг илүү сайхан болго. Танд амжилт хүсье!

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага

"Алексеевская дунд сургууль дунд сургууль»

Петропавловск дүүрэг Алтайн нутаг

Хичээлээс гадуур унших хичээлийн хураангуй
В бага сургууль


"Оросын ардын үлгэр"

бэлтгэсэн

бага ангийн багш

Прокопьева Людмила Николаевна

-тай. Алексеевка

2014

Хичээлээс гадуур унших хичээлийн хураангуйОросын ардын үлгэрүүд.
Зорилтот:
    хүүхдүүдийг орос ардын үлгэрийн төрөл, энэ жанрын онцлог шинж чанаруудтай танилцуулах; танин мэдэхүйн сонирхол, сэтгэлгээ, яриаг хөгжүүлэх; бүтээлийн агуулгыг дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх; хүүхдүүдэд унших тогтвортой сонирхлыг төлөвшүүлэх, чадварлаг уншигчийн чадварыг хөгжүүлэх; оюутнуудын сонирхлыг сэрээх ардын урлаг, Оросын уран зохиол.
    Зохион байгуулалтын мөч.
Хичээлийн бэлэн байдлыг шалгана уу.
    Зорилго тавих.
- Самбар дээр бичнэ үү: Зарим муж улсын зарим хаант улсад Эрт урьд цагт нэгэн өвгөн, эмгэн хоёр амьдардаг байжээ Эрт урьд цагт нэгэн өвөө амьдардаг байжээМөрүүдийг үг болгон хуваа.Та юу анзаарсан бэ? Танд ямар санал ирсэн бэ?Өнөөдөр бид Оросуудын ертөнцөд сонирхолтой аялал хийх болно ардын үлгэр. Ингээд харцгаая тайлбар толь бичигВладимир Иванович Даль. "Үлгэр" гэдэг үгийг толь бичигт хэрхэн тодорхойлсон бэ? (зохиомол түүх, урьд өмнө хэзээ ч байгаагүй, бүр бодит бус түүх, домог)
    Мэдлэгийг шинэчлэх.
Хүн бүр үлгэрт дуртай, тэр байтугай насанд хүрэгчид хүртэл. Бид бага наснаасаа үлгэр сонсдог. Чамайг бага байхад ээж, эмээ хоёр чинь чамайг унтуулахдаа үлгэр ярьдаг байсан. Эрт дээр үед өвөө эмээг чинь бага байхад томчууд бас үлгэр ярьдаг байсан. Үлгэр ярих нь Оросын эртний заншил юм. Эрт дээр үед ч гэсэн үлгэрийн үзүүлбэр нь эрэгтэй, эмэгтэй, хүүхэд, насанд хүрэгчид бүгдэд боломжтой байсан. Гайхалтай өв соёлоо дээдэлж хөгжүүлдэг хүмүүс байсан. Тэд ард түмэндээ үргэлж хүндэтгэлтэй хандсаар ирсэн. Ард түмний дунд авьяаслаг туульчид байсаар ирсэн ч ихэнхийнх нь тухай мэдээлэл алга. Нэгэн дуучин, туульч үлгэр дуулан сонсогчдод хүргэв. Өөр нэг нь дахин ярихдаа өөрийн гэсэн зүйлийг нэмж хэлэв. Хэрэв үлгэр амжилттай болсон бол түүнийг санаж, "амнаас аманд" дамжуулсан. Тиймээс үлгэр нь ардын үлгэр болж, зохиогчийнх нь нэрийг санахгүй байв. Оросын ардын үлгэр бол ардын мэргэн ухааны баялаг юм. Тэрээр санааны гүн, агуулгын баялаг, яруу найргийн хэл, боловсролын өндөр чиг баримжаагаар ялгагдана. Оросын үлгэр нь ардын аман зохиолын хамгийн алдартай, дуртай жанруудын нэг юм, учир нь энэ нь зөвхөн зугаатай үйл явдал, гайхалтай дүрүүд төдийгүй үлгэрт жинхэнэ яруу найргийн мэдрэмж байдаг тул уншигчдад нээлттэй байдаг. Хүний мэдрэмж, харилцааны ертөнц, сайхан сэтгэл, шударга ёсыг баталж, Оросын соёл, мэргэн ардын туршлага, төрөлх хэлийг танилцуулдаг.Бага наснаасаа санаж байсан анхны үлгэр юу вэ?Ийм жижигхэн үлгэрт ч хүмүүс сайн сайхан, шударга ёс, ая тухтай амьдрах хүсэл мөрөөдлөө оруулсан. Үлгэр сонсохдоо та гайхалтай, нууцлаг, нууцлаг ертөнцөд нэвтэрдэг. Ардын үлгэр болгонд мэргэн санаа агуулагддаг. "Үлгэр бол худал боловч дотор нь ..." гэсэн зүйр үгэнд гайхах зүйл алга. Зүйр цэцэн үгийг үргэлжлүүл.
    Шинэ материал сурах.
Номын хавтсыг хар. Танд танил болсон дүр, объектууд юу вэ?Номын нүүрэн дээр зохиолчийн нэр байгаа юу?-Яагаад? Номнуудын хуудсыг эргүүл. Таны ном нэг юм уу хэд хэдэн үлгэртэй юу?Хэд хэдэн үлгэр агуулсан номыг үлгэрийн цуглуулга гэж нэрлэдэг.Уншихыг хүссэн үлгэрээ бид хэрхэн олох вэ?
Үлгэрийн нэгийг жүжиг болгоцгооё. Энэ бол "Манжин" үлгэр юм.
Дүрүүдийг хуваарилсан: Өглөгч, өвөө, эмээ, ач охин, алдаа, муур, хулгана; тоглолт тоглож байна.
Үлгэрийг санацгаая
Бид үлгэр тоглох болно.
"Манжин" үлгэрийг үзээрэй.
Мөн баатруудад тусал.
Тэдэнд манжин авах хэрэгтэй,

Хэн хэний ард, хаана зогсох ёстой вэ? Өнөөдөр хичээл дээр бид гэртээ өөр ямар үлгэр уншиж байгааг сонсох болно. Бид ардын үлгэрийн шинж тэмдгийг хайж, зүйр цэцэн үгсийг сонгож, тодорхойлж сурах болногол санаа
    үлгэрүүд
Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.
    Та ардын үлгэрээс дуртай хэсгээсээ дахин тайлагнасан байна. Үлгэрт нэр өгөхгүй байхыг зөвшөөрье. Үүнийг юу гэж нэрлэдэгийг (хүүхдийн дахин ярих) ангийнхандаа таахыг зөвшөөр.
Сурсан зүйлээ нэгтгэх. Та үлгэрт ямар ид шидтэй баатруудтай таарч байсан бэ? (Баба Яга, цурхай, Firebird, Сивка-бурка гэх мэт)
    Шидэт үлгэрийн баатрууд нь ардын үлгэрийн шинж тэмдгүүдийн нэг юм. Бусад үлгэрийн шинж тэмдгүүдийг хайцгаая: хуучирсан үгс байгаа эсэх;; тогтвортой хэллэгүүд эхлэл; ид шидийн эд зүйлс; гурван удаа давтах; сайн ба муугийн хоорондох тэмцэл; сайн мууг ялдаг;
үлгэрийн төгсгөл.
Биеийн тамирын минут "Үлгэр"
Хулгана хурдан гүйв
(газар дээрээ гүйх)
Хулгана сүүлээ савлав
(хөдөлгөөний загварчлал)
Өө, би өндөг унагасан (
бөхийлгөх, "төмсөг өргөх")
Хар даа, би эвдсэн

(гараа сунгасан "төмсөг" -ийг харуулах) Энд бид тарьсан
(тонгойх) Хулгана сүүлээ савлав
Тэгээд тэд түүн дээр ус асгав Манжин сайн, хүчтэй ургасан
(гараа хажуу тийш нь сунга) Хулгана сүүлээ савлав
Одоо татъя Мөн бид манжингаас будаа хийх болно
(дуураймал хоол) Мөн бид манжингаас эрүүл, хүчтэй байх болно

("хүч"-ийг харуулах)
Манайх жаахан ямаатай сайхан айл Бид үсэрч, давхих дуртай
(газар дээрээ үсрэх)
Бид гүйж, тоглох дуртай Бид толгойгоо дохих дуртай
    (хосоороо зогсоод хоёр гарынхаа долоовор хуруугаар "эвэр" харуулах)
Уран зохиолын тоглоом. Оросын ардын үлгэрийн мэргэжилтэнг сонгоцгооё. Тоглоцгооё. Хариултанд хамгийн олон жетон авсан тоглогч ялагч болно.
Эхний тойрог. "Үлгэрийг олж мэд."
    Бөмбөг шиг жаахан харагдсан
Тэгээд зам дагуу давхилаа. Бүгдээс холдсон "Улаан"-аас бусад нь ямар инээдтэй вэ!/"Колобок"/
    Гол, цөөрөм байхгүй -
Би хаанаас ус авч болох вэ? Маш амттай ус Туурайны нүхэнд!.. /"Алёнушка эгч, Иванушка ах"/
    Хулгана өөртөө байр олсон,
Хулгана эелдэг байсан: Эцсийн эцэст тэр байшинд Маш олон оршин суугчид байна!/"Теремок"/
    Үзэсгэлэнт охин гунигтай байна:
Тэр хаварт дургүй. Наранд түүнд хэцүү байна! Хөөрхий минь нулимс дуслуулж байна!../"Цасан охин"/
    Өө, Петя - энгийн байдал,
Би жаахан будилчихлаа: Та муурыг сонсоогүй Цонхоор харав... /"Кокерел бол алтан сам"/
    Мөн зам хол байна,
Мөн сагс нь амар биш юм. Би модны хожуул дээр суумаар байна Би бялуу идмээр байна ... /"Маша ба баавгай"/
    Цохиж, цохив
Хамартай тавган дээр - Юу ч залгисангүй Тэгээд би хамартай үлдсэн ... /"Үнэг ба тогоруу"/
    Ойн ойролцоо, захад,
Тэдний гурав нь овоохойд амьдардаг. Гурван сандал, гурван аяга байна, Гурван ор, гурван дэр. Санамжгүйгээр таамаглаж байна Тэд ямар үлгэрийн баатрууд вэ?/"Гурван баавгай"/
    Хүмүүс гайхаж:
Зуух хөдөлж, утаа гарч байна,Емеля зуухан дээр Том ороомог идэж байна! Цай өөрөө цутгаж байнаТүүний хүслийн дагуу. Үлгэрийн нэр юу вэ? /"Цурхайн тушаалаар"/
    Алёнушкагийн эгчийнд
Шувууд дүүг минь аваад явсан. Тэд өндөрт нисдэг Тэд алсыг хардаг./"Галуу хун"/
Хоёрдугаар тойрог. "Эдгээр үгсийг хэн эзэмшдэг вэ?"
    "Нэг чихээрээ орж, нөгөө чихээр нь гаргавал бүх зүйл бүтнэ."
/үхэр/
    "Охин минь чи дулаахан байна уу? Чи дулаахан уу, улаан уу?
/Морозко/
    "Ах аа, битгий уу, чи жаахан ямаа болно."
/Алёнушка/
    "Фу-фу, Оросын сүнс хэзээ ч сонсож байгаагүй, хэзээ ч харж байгаагүй, гэхдээ өнөөдөр Оросын сүнс өөрөө гарч ирэв."
/Баба Яга/
    “Сивка-бурка, бошиглогч каурка! Өвсний өмнөх навч шиг миний өмнө зогс."
/Тэнэг Иван/
    "Намайг үсрэнгүүт, үсрэнгүүт арын гудамжаар хаягдал урсах болно."
/Үнэг/
    "Үнэг намайг харанхуй ой, хурдан гол, өндөр уулс дээгүүр зөөв."
/Cockerel/
    “Бяцхан ямаанууд аа, залуус аа! Нээх, тайлах! Ээж чинь ирээд сүү авчирч өгсөн” гэв.
/ямаа/
    "Би харж байна, би харж байна! Модны хожуул дээр бүү суу, бялууг бүү ид. Эмээдээ аваач, өвөөдөө авчир” гэсэн.
/Маша/
    "Намайг холоос, гуч дахь хаант улсаас, гуч дахь мужаас хай."
/Мэлхийн гүнж/
Гурав дахь тойрог. "Алдаагаа зас." Үлгэрийн зөв нэрийг санаарай.
    "Нохойн тушаалаар." "Турк гүнж.""Сивка лангуу." "Иван Царевич ба ногоон чоно." "Алёнушка эгч, Никитушка ах." "Cockerel бол алтан хоньчин эмэгтэй." "Нударгатай хүү." "Айдас том чихтэй." "Сүхтэй гоймон." "Хүн зулзагыг хэрхэн хуваасан бэ?"
Дөрөвдүгээр тойрог. "Үлгэрээс нуугдсан амьтдыг ол." ууц (хуц);
Барак (хорт хавдар); тэшүүр (морь);чоно (чоно); hiccup (муур); соно (ямаа); тогтвортой (арслан); шидтэн (Үхэр); Василиса (үнэг). Тав дахь тойрог. "Нэр нь юу вэ
    үлгэрийн баатрууд
    , мөн ид шидийн объектуудын нэр юу вэ?
Тахианы мах - ... Гүнж - ...
Баба - ... Дулаан - ...
    Сивка –… Хивс –…
Галуу - ... Ширээний бүтээлэг - ...Иванушка – … Гутал – …
Сэлэм - ... Хулгана - ...
Ялагчдыг шагнаж урамшуулах.
Хичээлийн хураангуй.
Хичээлийн талаар юу хэлмээр байна? Манай хичээл ямар үнэлгээ авах ёстой вэ?
-Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?
Тусгал.
Таны өмнө шидэт алим байна. Үүнийг ногоон, улаан, шар гэсэн гурван өнгөний аль нэгээр нь будна. Хэрэв танд хичээл таалагдсан бол улаан, хэрэв танд ямар нэгэн зүйл таалагдаагүй бол шар, хичээл уйтгартай мэт санагдаж, танд юу ч таалагдаагүй бол ногоон.
- Хичээл өгсөнд баярлалаа!
Хэлэх цаг нь болсон